Amasra’da Doğal Gaz Bulundu İddiası

Genel

Sondaj gemilerimiz  geçtiğimiz yıl Karadeniz’deki en büyük keşif olan Tuna-1 kuyusunda 405 milyar metreküp gaz bulmuş ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından üretimin 2023 yılına kadar başlayabileceği açıklanmıştı.
Bloombergy haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta başında verdiği bir demecinde “Cuma günü Karadeniz kıyılarından iyi haberler vereceği” hatırlatılarak Amasra-1 kuyusunda doğalgaz keşfedildi iddia edildi.
Enerji Bakanlığı’nın yorum yapmaktan kaçındığı kaydedilen haberde Erdoğan’ın 4 Haziran Cuma günü Zonguldak’ta vermesi beklenen müjdesini  Erdoğan’ın muhtemel yeni doğalgaz keşfine ilişkin olabileceği belirtildi.

Türkiye’nin yeni gaz keşfine yönelik çalışmaları
Fatih sondaj gemisinin geçen yıl Zonguldak Filyos açıklarında Türkiye’nin Karadeniz münhasır ekonomik bölgesinde Sakarya Gaz Sahası Tuna-1 kuyusundaki gaz keşfinin, yılın dünyada derin denizlerdeki en büyük, tüm gaz keşifleri arasında ise ikinci en büyük keşfi olarak kayıtlara geçtiği belirtiliyor. 
Keşif kuyusu olan Tuna-1’in ardından, Fatih sondaj gemisi Türkiye’nin ilk derin deniz tespit kuyusu olma özelliği taşıyan Türkali-1’de 3 bin 920 metre sondaj derinliğine ulaşarak buradaki çalışmaları 77 günde bitirdi.
İkinci derin deniz tespit kuyusu olan Türkali-2’de ise yine 3 bin 950 metre sondaj derinliğine ulaşılmasının ardından rezerv tespit çalışmaları 53 günde tamamlandı. Tespit kuyuları, sahanın özellikleri, sınırları ve rezervin boyutlarının net olarak öğrenilebilmesi için önem arz ediyor.

Fatih sondaj gemisi bu iki tespit kuyusunun ardından yeni keşifler için Kuzey Sakarya Gaz Sahası’nda yer alan Amasra-1 kuyusunda sondaj gerçekleştirdi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), 28 Mayıs’ta ise Fatih sondaj gemisinin Sakarya Gaz Sahası’ndaki yeni tespit kuyusu olanTürkali-3’te sondaja başladığını duyurdu

Sosyal Medyada Paylaş
Tagged

1 thought on “Amasra’da Doğal Gaz Bulundu İddiası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir