Mucizevi bitki safran

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Osmanlı saray mutfağının en nadide ve değerli baharatı olan safran, sağlık için oldukça etkili bir özelliğe sahiptir. Ülkemizde Safranbolu’da yetişen safran çiçeği, oldukça zahmetli bir süreçten geçerek baharat şeklini almaktadır.

Öylesine değerli ve narin bir çiçekten elde edilir ki; 500 gram safran tozu için 75.000 çiçekten tepecik toplanır, kendi ağırlığının 100.000 katı suyu sarı renge boyar. Safran Türk mutfağında genellikle pilavlarda kullanılmaktadır. Bazı çorbalarda da yer alıp hem çorbayı lezzetlendirir hem de faydaları ile sağlık dostu olacaktır. Farklı bir aromaya sahip olan safran, Arap mutfağında da önemli bir yere sahiptir. Sadece mutfak alanında değil kozmetik, boya ve ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır. Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat’a göre, safran soğuk algınlığı ve öksürük, mide sorunları, rahim kanaması, uykusuzluk, şişkinlik ve hatta kalp rahatsızlığı için harika bir tedavidir. Safran, antioksidanlar olarak işlev gören bitki bileşikleri bakımından zengindir. Akciğer hastalıklarında safran faydası ile dikkat çekmektedir. Solunum yolunu rahatlatan, öksürüğü kesen bir özelliğe sahiptir.

Soğuk algınlığı dönemlerinde ateş düşürücü olarak rol alır. Eğer astım hastası iseniz, kuru öksürüklerle mücadele ediyorsanız, safran doğal ilaçlardan biri olacaktır. Safran, hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel dürtü ve işlevi artırabilir. Safran ayrıca sindirim bozukluklarının tedavisinde ve sindirimin desteklenmesinde önemli bir rol oynar. Bu, anti-enflamatuar özellikleri antioksidan etkilerinden kaynaklanmaktadır. Safranın ülseratif kolit ve peptik ülserlere iyi geldiği görülmüştür. Safran, kanser riskini en aza indiren bir bitkidir. Vücuda kanserli hücrelerin girmesini ve yayılmasını önler. Eğer tümör teşhis edildiyse, küçülmesini ve iyileşmesini sağlar. Bazı cilt bakım ürünlerinde safran tozu kullanılmaktadır. Bu ürünleri kullanan kişilerin cildinin daha geç yaşlandığı ve daha genç göründüğü ifade edilmektedir. Safran cildin daha pürüzsüz bir dokuda olmasını sağlamaktadır.

Safran kişide serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Özellikle de depresyon ve bunalımlı günlerde safran tüketildiğinde, kişinin stresten uzaklaştığı ve kendini daha iyi hissettiği bilinmektedir. Bu etkileri safran çayı içerek görebilirsiniz.

Herşeyin başı sağlık, kalın sağlıcakla..

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir