Cumhur ÜNAL Orman Yangınlarıyla İlgili Basın Açıklaması Yayımladı.

Genel Karabük
Paylaş ;

Ülkemizde son günlerde yaşanan orman yangınlarıyla ilgili Karabük Milletvekili Cumhur ÜNAL basın açıklaması yayımladı.

Yangınlara müdahelede kullanılan envanteride paylaşan Ünal, 5200 personel ile 456 sağlık personelinin de görev yaptığını belirtti.

Açıklamasında Dünyada yaşanan yangınlara da değinen Vekilimiz;

”Bugün biz de ise yangın afetinin ilk gününden itibaren vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile afet bölgesine 50 Milyon TL acil ihtiyaç ödeneği gönderildi. Hasar gören evlere 50 bin TL’ ye kadar eşya yardımı yapılacak. Ev kiralayanlara kira yardımı yapılıyor. Vergiler, SGK primleri, Esnaf kredileri, tarım kredi borçları erteleniyor. Faizsiz esnaf kredisi veriliyor. Evlerin yapımına bile başlandı. ” dedi

SAYIN VEKİLİMİZ CUMHUR ÜNAL’IN AÇIKLAMASI

Maalesef birçok ilimizde eş zamanlı olarak çıkarılan yangınlar ciğerlerimizi yakmaktadır.      

Son müdahaleler ile birlikte 34 ilimizde 160 yangın kontrol altına alınırken, 5 ilimizde ise 14 yangın devam etmektedir. Ülkemizi etkisi altına alan orman yangınlarıyla mücadelemiz devletimizin tüm imkanları seferber edilerek devam ediliyor.

Yangınlara müdahalede 16 UÇAK, 9 İHA, 52 HELİKOPTER, 850 ARAZÖZ ve SU TANKERİ, 150 İŞ MAKİNASI, 13 TIR, 129 İTFAİYE ARACI, 11 EKSKAVATÖR ile birlikte 57 AMBULANS, 16 UMKE ARACI ve 5200 PERSONEL ile 456 SAĞLIK PERSONELİ görev yapmaktadır.

Dünya genelinde çıkan yangınlarda böyle kısa sürede müdahale eden başka hiçbir ülke yok. Örnek verecek olursak Avusturalya kendi ülkesinde çıkan yangını 8 ayda zor söndürdü. Amerika da ki yangınlar 1 aydan fazladır sürüyor. İtalya keza aynı şekilde. Yunanistan deseniz insanlar denizlere sığındı. Dünya’da hiçbir ülkede bu şekilde çıkan yangınları söndürecek bir envarter yok. Almanya da sel felaketi oldu Devlet vatandaşına yardım dahi gönderemedi.

Bugün biz de ise yangın afetinin ilk gününden itibaren vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile afet bölgesine 50 Milyon TL acil ihtiyaç ödeneği gönderildi. Hasar gören evlere 50 bin TL’ ye kadar eşya yardımı yapılacak. Ev kiralayanlara kira yardımı yapılıyor. Vergiler, SGK primleri, Esnaf kredileri, tarım kredi borçları erteleniyor. Faizsiz esnaf kredisi veriliyor. Evlerin yapımına bile başlandı.

Evet ciğerlerimiz yanıyor. Maalesef hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve personellerimiz var. Hayvanlar telef oldu. Bizler bi yandan bu duruma kahrolurken diğer yandan ise buradan nasıl malzeme çıkarırım nasıl zarar veririm diyen akıl tutulması yaşayan bir zihniyetin asılsız provokasyonlarına maruz kalıyoruz. Devletimizin yanan yerlere otel yapacağından tutunda yangınları söndürmek için ihaleye çıktığına kadar aslı astarı olmayan algı operasyonları ile vatandaşlarımızın kafalarını karıştırmaya çalışıyorlar.

Devletimiz yanan yerlere otel dikmeyecek dikemez. Çünkü Anayasaya göre Devlet ormanlarının mülkiyeti devir olunamaz. Bunu bilmelerine rağmen Terör örgütü alçak PKK’nın biz yaktık üstelenmesini duymazdan ve görmezden gelenler, canla başla tüm imkanlarını seferber eden devletini eleştirip, aciz düşürmek için her türlü yalanı söylemekten geri kalmayarak PKK’ya tek laf etmiyorlar. Yine şaşırtmadılar.

Herkes şundan emin olsun ki Devletimiz büyük ve güçlüdür. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi yitirdiğimiz canlar dışında bütün kayıplarımızı telafi edecek, içimizi yakan bu ateşi söndüreceğiz. Tüm afetlerde olduğu gibi hep birlikte bu zorluklarında üstesinden geleceğiz. Yangınla ve bu kara propagandalar ile mücadelemizde zafer yakındır.

Bu mücadelede hayatını kaybeden canlar için can veren; ebediyete irtihal eden kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, cansiperhane alevlerin arasında mücadelesini devam ettiren, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Bu millet size minnettardır. Rabbim ülkemizin yar ve yardımcısı olsun.

Cumhur ÜNAL

Karabük Milletvekili

KİT Komisyonu Üyesi

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir