Huzursuz Bacak Sendromu

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Huzursuz bacak sendromu, yaygın olarak görülen sinir sistemi hastalıklarından bir tanesidir. Bu hastalığa sahip bireylerde özellikle dinlenme durumunda bacaklarda, ayaklarda ve bazen de kol bölgesinde rahatsızlık hissi ortaya çıkar.

Hastalık herhangi bir yaşta ortaya çıkabildiği gibi, yaş ilerledikçe hastalığın yol açtığı sorunlarda artış gözlenir. Bireyin hareketsiz kalması durumunda hastalıktan etkilenen bölgelerdeki huzursuzluk hissinde artış gözlenir. Hastaların birçoğu, önleyemedikleri bir hareket etme isteğinden yakınırlar. Özellikle gece saatlerinde artış gösteren bu rahatsızlık hissi, hasta bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Huzursuz bacak sendromu hastalığının birçoğunda, hastalık kaynaklı uyku problemleri de gözlenebilmektedir. Hastalarda bacaklarda ve ayaklarda huzursuzluk hissi, huzursuzluk hissiyatından kaynaklı sürekli olarak hareket etme ihtiyacı, gece saatlerinde artış gösteren ağrı ve rahatsızlık hissi, hissedilen ağrı ve huzursuzluğun hastalıktan etkilenen bölgenin hareket ettirilmesi ile kısa süreliğine azalması hissi ve bacaklarda istemsiz seğirmeler görülebilmektedir.

Genetik yatkınlıklar, dopamin dengesinde bozukluk, gebelik, demir eksikliği anemisi, nöropati, aşırı alkol kullanımı, omurilikte spinal kord veya spinal blok oluşumu, serotonin miktarını yükselten antidepresan ve antipsikotik ilaçların kullanımı huzursuz bacak oluşumuna neden olabilir. Hastalığın tedavisinde öncelikle altta yatan eksiklik tamamlanmalıdır. Bunun haricindeki durumlarda masaj, sıcak ve soğuk kompres uygulamaları, egzersiz ve ilaç tedavilerinden yararlanılabilmektedir. Beslenmenin de büyük önem taşıdığı bu hastalıkta kafein gibi hastalığı tetikleyen maddelerin diyetle alımının kontrol altında tutulmasında fayda vardır.

Bunların haricinde huzursuz bacak sendromu hastaları stres, sigara kullanımı, uzun süre hareketsiz kalma gibi durumlardan da kaçınmalıdır.

Her şeyin başı sağlık, kalın sağlıcakla.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir