Sağlık Sen Karabük Şb. Başkanı Sezgin AYDOĞMUŞ: Tüm Türkiye’de 2 gün İŞ BIRAKIYORUZ !

Genel
Paylaş ;

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA tarafından Sağlık Çalışanlarına Büyük Müjde olarak duyurusu yaptığı müjdenin sadece Doktorlarla sınırlı olması sağlık camiasında derin bir üzüntü ve tepkiye yol açtı. Yapılacak yeni düzenlemenin Hekimleri ve Diş Hekimlerini memnun ve mutlu edecek olması ve bu düzenlemeyle hekim başına 2500 ile 5000 arasında bir maaş artışı yaşanacak olması sağlık çalışanlarında büyük bir tepkiye yol açtı.

Yeni başlayan bir hemşirenin maaşı kadar Hekime zam yapılıp, diğer sağlık çalışanlarının unutulması, sağlık çalışanı olarak sayılmaması ve dışlanması sonucu sağlık çalışanları iş bırakıyor.

Yaşanan bu haksızlıklar sonunda yetkili sendika Sağlık Sen tarafından eylem kararı alındı. Karabük Sağlık Sen Şube Başkanı Sezgin AYDOĞMUŞ, Genel Merkezin almış olduğu eylem kararının detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Aydoğmuş açıklamasında;

KAMUOYUNA ÖNEMLİ DUYURU!

Tüm Türkiye’de 2 gün İŞ BIRAKIYORUZ !Sağlık çalışanlarımızın haklarını savunmak için aldığımız Eylem Kararlarımız aşağıdaki şekildedir.

1️⃣ Antalya’da 3 grup halinde gerçekleştireceğimiz Türkiye Buluşması Programları iptal edilmiştir.

2️⃣ 2 Aralık 2021 Perşembe günü Saat 16:00 itibari ile Antalya İl Sağlık Müdürlüğü önünde Antalya’da bulunan 1.000 kişilik teşkilatımız ile basın açıklaması yapılacaktır.

3️⃣ 7 Aralık Salı ve 9 Aralık Perşembe günlerinde Tüm Türkiye’de İŞ BIRAKMA EYLEMİ yapılacaktır.

4️⃣ 7 Aralık Salı günü illerde iş bırakma eylemi ile birlikte şubelerimiz basın açıklaması yapacaktır.

5️⃣ 9 Aralık Perşembe günü iş bırakma eylemi ile birlikte, Ankara’da Sağlık Bakanlığı önünde tüm teşkilatımızın katılacağı basın açıklaması yapılacaktır.

İŞ BIRAKMA KARARINA UYAN SENDİKAMIZ ÜYELERİNE BUNDAN DOLAYI DİSİPLİN CEZASI VERİLEMEZ.

Eyleme destek vermek isteyen ancak olası bir cezadan endişe eden memurlar içinde bir açıklama yapan Sağlık Sen Karabük Şube Başkanı Sezgin AYDOĞMUŞ Sendika Genel Merkezinin almış olduğu iş bırakma kararına uyan sendikamız üyelerine bundan dolayı disiplin cezası verilemez. ‘’ dedi.

SENDİKAL EYLEMDE MEMURA DİSİPLİN CEZASI VERİLEMEZ

. 4688 sayılı Kanuna göre kamu görevlileri, sendika veya konfederasyonların kanunda belirtilen faaliyetlerine katılmalarından dolayı farklı bir işleme tabi tutulamaz ve görevlerine son verilemez.

. Danıştay kararlarına göre; sendikanın yetkili kurullarınca alınan iş bırakma kararı nedeniyle sendikal faaliyet kapsamında göreve gelmeme fiili mazeret olarak kabul edilmeli ve bu nedenle disiplin cezası verilmemelidir.

. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de iş bırakma kararına uyanlara verilen disiplin cezalarını sendikal haklara orantısız bir saldırı olarak nitelemektedir.

Bu bağlamda ilgili mevzuat hükümleri, Uluslararası sözleşmeler ve yerleşik yargı kararları uyarınca sendikamızın aldığı iş bırakma kararına katılarak göreve gitmeyen üyelerimiz hakkında herhangi bir cezai işlem tesis edilemez. Disiplin cezası verilmesi halinde söz konusu ceza mahkemeler tarafından iptal edilecektir.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir