Güneş “Sadece bir din hizmetinin değil, aynı zamanda bir kimlik ve varoluş mücadelesinin adıdır.”

Genel
Paylaş ;

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş TBMM’de bütçe görüşmeleri kapsamında AK Parti Grubu adına Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi üzerine konuşma yaptı.

Güneş’in konuşmasının tam metni; 

Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri; bütçe görüşmeleri kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi üzerine söz almış bulunuyorum. Heyetinizi, aziz milletimizi ve kıymetli hemşehrilerimi saygıyla, hürmetle selamlıyorum.

    İslam dini konusunda toplumu aydınlatmak ve bu alandaki beklentileri karşılamak üzere 3 Mart 1924 tarihinde kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı, Anayasa’da ve kanunda kendisine verilen görev ve sorumlulukları layıkıyla yerine getirmenin azmi ve gayreti içindedir. Başkanlığın hizmetlerinde ve çalışmalarında esas olan, İslam dininin ana kaynaklarının doğru bilgisini esas almaktır; Başkanlığın kurulduğu günden itibaren değişmeyen temel çizgisi hep bu istikamette olmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığı din hizmetlerinde nizamı, intizamı, istikrarı sağlayan bir kurumdur.

İbadetlerin vaktinde ve usulüne uygun olarak icra edilmesini sağlamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığımız 130 bin görevlisiyle ülkemizin dört bir köşesinde köy ve mezralara kadar hizmet veren devletimizin yegâne kuruluşudur. Ülkemiz dışında ise Avrupa’dan Asya’ya, Amerika’dan Afrika’ya, Balkanlardan Kafkaslara 7 kıtada 100’e yakın ülkede 2.000’in üzerinde görevlisiyle ülkemizin gönül elçiliğini yapmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı yurt dışındaki insanımız için sadece bir din hizmetinin değil, aynı zamanda bir kimlik ve varoluş mücadelesinin adıdır.

    Başkanlığın bütçesi tartışılıyor. Değerli milletvekilleri, Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesi yatırım bütçesi değil, personelinin maaş bütçesidir; çalışan kişinin maaşını ödemek ise uluslararası kurallarla belirlenmiş, evrensel bir haktır; o bakımdan, Diyanet personelinin maaşıyla, bütçesiyle ilgili “3 bakanlık, 7 bakanlık, 8 bakanlık” tarzında bir tartışma doğru bir tartışma değildir.

    Değerli milletvekilleri, Ayasofya’dan sonra, geçtiğimiz mayıs ayında Taksim Meydanı da camisine kavuştu. Bir buçuk asırlık bir mücadeleden söz ediyorum. Yakın tarihimizde Menderes, Demirel, Türkeş, Erbakan ve Özal merhumların da hayaliydi, milletimizin de hayaliydi ama dört yılda tamamlanan Taksim Camisi’nde ilk ezan okundu ve ilk cuma namazıyla Taksim Camisi ibadete açılarak Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edildi. Milletimizin yüz elli yıllık hayaline kavuşmasını sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Meclis kürsüsünden şükranlarımı sunuyorum.

    Yaklaşık iki yıldır pandemi dönemindeyiz. Salgın döneminde din görevlilerimizin büyük bir gayret ve özveriyle Vefa Gruplarında ifa ettikleri hizmetler takdire şayandır. Ülkemizin dört bir yanında 82 bin din görevlimiz bu çalışmada yer almış, yaşlıların, hastaların eli ayağı olmuştur. Başkanlığımız toplumun yarısını oluşturan kadınlarımızı din hizmetlerinin temel öğesi görmektedir.
   
    Bu cümleden olarak 433 noktada 3.733 uzman görevlisiyle aile ve dinî rehberlik bürolarını oluşturmuştur. Haydi Türkiye Evden Kur’an Öğrenmeye Projesi’ne yüz binden fazla vatandaşımız katılmıştır.
    Değerli milletvekilleri, Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatımızda görev yapmış olan ahirete intikal edenleri hayırla yâd ediyor, onlara Cenab-ı Hak’tan rahmetler diliyorum. Özellikle aramızda bulunup da Diyanet teşkilatında uzun süre görev yapan İmran Hocamızı saygıyla, rahmetle anıyorum. Emeklilerimize sıhhat ve afiyetler içinde mesut ömürler, görevde olan bütün mesai arkadaşlarıma da çalışmalarında üstün başarılar diliyorum. 2022 bütçemizin ülkemize, milletimize, memleketimize hayırlı olsun diyor, hepinizi hürmetle selamlıyorum.


Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir