UNESCO’da 27. Yıl

Safranbolu
Paylaş ;

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Safranbolu’nun Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Miras Listesi’ne girişinin 27. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Başkan Köse mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bu sene, ilçemizin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınışının 27. yılını kutluyoruz. 1976’da Belediye Başkanı Sayın Kızıltan Ulukavak, Prof. Dr. Doğan Kuban, Yavuz İnce ve Baran İdil beylerin yoğun çabasıyla Safranbolu’nun kent ölçeğinde korunması kararının alınmasıyla, kentimiz ününü sınırları dışına taşırmıştır. Bu ün, yıllar sonra 1994’te; Belediye Başkanı Sayın Mustafa Eren’in, Belediye Meclis Üyelerinin ve Prof. Dr. Ali Engin Oba’nın girişimleriyle UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne alınmamıza vesile olmuştur.

UNESCO’nun birçok kriteri var. Bu listeye girmek elbette ki kolay değil. Tabi bir de listede kalabilmek mesele. Ve ayrıca bizim hizmet anlayışımızda, elimizdekini korumak yeterli değil. Mevcudu daha da geliştirmemiz gerekiyor.

Safranbolu’yu Safranbolu yapan ve turizme açan, evlerinin mimari özellikleri. Bugün bizim hedefimiz, bir turizm kenti olan Safranbolu’muzun bu alandaki kalitesini yükseltmek. Bunun için de ‘kültür turizmi’ni ön plâna çıkarmaya uğraşıyoruz. Amacımız; daha çok turistin değil, daha nitelikli turistin geldiği bir kent olmak.

Turistin yoğunlukla vakit geçirdiği Tarihi Çarşı bölümünün daha estetik ve gezilebilir olması için 23 tescilli yapıda cephe restorasyonu ve otopark projelerini başlattık. Musalla Mahallesi’ne yaptığımız otopark sayesinde, Tarihi Çarşı’da dolaşan vatandaşlarımızın ara sokaklara araçla girme gereksinimi ortadan kalkacak. Ve ayrıca, Trafik Komisyonu Tarihi Çarşı’ya araç girmesinin yasaklanması için harekete geçti.

‘Korumanın Başkenti’ ünvanını taşımanın bizlere verdiği sorumluluk bilinciyle, kentimizi korumanın yanında daha fazla nasıl geliştirebilirizin derdindeyiz. Kıranköy bölgesindeki ana arterlerde cephe düzenlemesi çalışmamız da, bu alandaki hamlelerimizden biri. Onun faaliyetlerine de önümüzdeki günlerde başlayacağız.

Bize düşenin en iyisini yapma gayesiyle hizmete devam ediyoruz. Safranbolu’nun tarihi dokusunu bozmadan içinde yaşamayı bilenlere, kent ölçeğinde korunmasını sağlayanlara ve bunların sayesinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasına ön ayak olanlara sonsuz teşekkürler…”

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir