EPGİS; “Akaryakıt Zamlarından Bizde Mağduruz”

Genel Karabük
Paylaş ;

EPGİS (Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşverenler Sendikası) akaryakıt ürünlerinde yaşanan artışlar nedeniyle bir açıklama yaptı.

Son aylarda benzin, motorin ve Lgp/Otogaza neredeyse her gün zamlarla bunalan ve zamlardan şikayet eden vatandaşların tepkileri üzerine EPGİS bir açıklama yaptı.

“Oluşan akaryakıt zamlarından bizde mağduruz” başlığıyla yayımlanan açıklamada yapılan her zammın kar marjını yüzdesel olarak dahada aşağı düşürüyor denildi.

Açıklamada ;

Satılan her bir litredeki dağıtıcı ve bayi karı toplamı %9 ve bu da 1 liraya denk gelmektedir.

1 liranın 55 kuruşu bayiye kalmaktadır.

Bu 55 kuruşun, 25 kuruşu nakliyeye, 18 kuruşu banka ve kredi kartı komisyonuna gitmektedir. Bayinin satışlarının ortalama %85’inde kredi kartı kullanılmaktadır. Bunun getirdiği parasal yük hiç de küçümsenmeyecek boyuttadır.

Evet söz konusu nakliye bedeli,bayi kâr payının yarısını ortadan kaldırmaktadır.

Ne yazık ki dolum yerlerine uzak olan bölgelerde bayilerin ödediği nakliye bedeli, 55 kuruş olan bayi marjını, sıfır noktasına bile getirebilmektedir. Yıllarca bayilere ayrıca ödenen nakliye bedelinin bugün toplam dağıtım kar marjinin içine konulması kabul edilemez.

Bize kalan 12 kuruş ile istasyonundaki çalışanlarımızın maaşlarını, SGK, yemek, yol bedellerini, elektrik, şu ve diğer işletme giderlerini karşılamamız beklenmektedir.

Sermayemiz eridi, dayanacak gücümüz kalmadı. İşletmelerimiz kapatmak istemiyoruz.

Bizler devletimize bağlı dürüst esnaflarız, bu zor günleri beraberce atlatabilmek için EPDK’dan yaşayacağımız kadar oranda yani en azından asgarî ücretin arttırıldığı oranda kâr marjımızın yükseltilmesini talep ediyoruz. ” denildi.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir