Vekillerimizden Arı Yetiştiricileri Birliği’ne ziyaret .

Genel
Paylaş ;

Adalet ve Kalkınma Partisi İl Teşkilatının esnaf ziyaretleri hız kesmeden devam ediyor. Halkın arasında ve halkın sorunlarına kulak veren bir anlayışla Karabük ‘e hizmet eden Adalet ve Kalkınma Partisi Karabük İl Yönetimi ve Karabük Milletvekillerinin Niyazi Güneş ile Cumhur Ünal Karabük İli Arı Yetiştiricileri Birliği’ni ziyaret ederek birlik Başkanı Fuat ALBAY’dan birliğin çalışmaları hakkında bilgi aldı.


2004 yılında kurulduklarını ifade eden Albay mevsimsel normallik içerisinde yıl boyunca İl genelinde 330 ton bal üretildiğini ifade etti.
Karabük Milletvekilleri Niyazi Güneş ve Cumhur Ünal ile İl Yönetimini birliğinde ağırlayan Albay, ziyaret sonrası haber sitemize çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Gazetemize konuşan Birlik Başkanı Fuat ALBAY ;
“Ülke genelinde birliklerin
kuruluş amacı, ilimiz genelinde arıcıları bir araya toplayarak, bilgi ve becerilerini geliştirmek, yeni teknikleri arıcılarımıza ulaştıracak kovan başına alınan verimi artırmak, sorunlara birlikte çözüm bulmak, tüketicilere kaliteli, katkısız ve kalıntısı ürün arz etmek vb. dir. Her açıdan arıcılığa uygun olan ilimizde Birliğimize kayıtlı 220 üyemiz mevcut olup bunların toplam arılı kovan sayısı 13000 civarı dadır. Mevsimin Arıcılık için uygun gittiği yıllarda ilimizin toplam bal verimi 300 ton civarındadır.

Ancak son yıllarda dünya ve Ülkemizde görülen küresel ısınma ve buna bağlı olarak görülen iklim değişiklikleri neticesinde çok büyük oranda verim düşüklükleri yaşanmaktadır. Bu yüzden bazı yıllar arıcılarımız verim alamadıkları için sıkıntılar yaşamaktadır. Geçtiğimiz 2021 yılıda bu şekilde verimsiz geçen bir sene idi. İlimiz genelinde arıcılarımızın yaşadığı bu sıkıntıları bu gün birliğimizi ziyaret eden Akparti milletvekilleri Sn. Niyazi GÜNEŞ ve Sn. Cumhur ÜNAL’a ilettik. Özellikle İlkbahar döneminde arıcılarımızın ihtiyacı olan besleme şeker temini konusu da devlete ait şeker fabrakalarından fabrika çıkış fiyatından şeker temin edilebilmesi konusunda ve özel idare kaynakları ile arıcılarımızın desteklenmesi konularında yardımcı olmaları talebinde bulunduk. Bu talepleri makul ve yerinde bulan, yardımcı olacaklarını belirten ilimiz milletvekillerine arıcılarımız ve Birlik Yönetim kurulu adına çok teşekkür ederiz. İnşallah belirttiğimiz konularda kısa zamanda iyi bir sonuca ulaşırız.” dedi.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir