Karabük’te Yeni Pik ! Omicron Hızla Yayılıyor. İşte Yeni Rakamlar

Genel
Paylaş ;

Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin KOCA son bir hafta içinde vaka yoğunluğu en çok artış gösteren 10 İli açıkladı.

Bir önceki haftaya göre 29 Ocak-4 Şubat tarihleri arasında vaka yoğunluğu en çok artan 10 il arasında Karabük’te yer almakta.

Yeni tip korona virüs vaka yoğunluğunun en çok arttığı 10 il arasında yer alan Karabük’te haftalık vaka sayısı 2 bin 700’e yükseldi.
Halkın sağlığını korumak ve Covid-19 ile mücadele için aşılama çalışmalarını hızlandırıldığı kentte yeni yıl itibariyle Omicron varyantı ile birlikte vaka sayısında her geçen gün artış yaşanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 29 Ocak- 4 Şubat tarihleri arasında açıkladığı haftalık vaka oranı tablosunda Karabük 1088,61’lik oranla yeniden vaka yoğunluğunun en çok artış yaşadığı 10 il arasında yer aldı. 249 bin 287 nüfusa sahip Karabük’te haftalık vaka sayısı 2 bin 712, günlük vaka sayısı 387’ye yükseldi.
Maske, mesafe ve hijyen kurallarının unutulduğu kentte hızlı vaka artışı tedirgin ederken İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, sosyal medya hesabından hatırlatma dozu aşılarının ihmal edilmemesi yönünde uyarılarda bulunuyor.
Kentte vaka sayılarındaki artışın nedeninin kurallara uyulmadığından kaynaklandığını ifade eden Özgür Öztürk, “Millet eskisi gibi kurallara uymuyor, maskeleri çıkardılar. Ya burunlarının altında yada hiç takmıyorlar. Herkesi aşıya çağırıyorum. Aşıya rağbet göstermelerini diliyorum” dedi.
Kendisinin kurallara uyduğunu ifade eden Öztürk, 3 doz aşı olduğunu söyledi.
Omicron varyantının çok bulaşıcı olduğunu ve artışında bundan dolayı gerçekleştiğini dile getiren Yaşar Toker ise, aşılarını yaptırmasına rağmen Covide yakalandığını belirterek, “Çok hafif şekilde atlattık. Aşının yüzde yüz koruyucu olduğuna inanıyorum. Kendimden biliyorum. Herkesin aşı olmasını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Konuyla ilgili Karabük İl Sağlık Müdürü Dr.Ahmet SARI ;

Omicron varyantının hızlı yayılımı nedeniyle İlimiz vaka sayısında yeni bir pik daha yapmış görünüyor. Lütfen hatırlatma dozu aşılarımızı ihmal etmeyelim. Umarım bu son vaka artışı olur…’’ ifadelerini kullandı.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir