Borsa işlemleri geçici olarak durduruldu

Borsa Genel
Paylaş ;

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 23,24 puan ve yüzde 0,52 değer kaybederek 4.482 puana indi. Kayıpların arttığı endekste düşüş yüzde 5‘i bulunca devre kesici uygulandı.

İşlemlerin 10:42’de başlaması sonrasında düşüş bu kez yüzde 7‘yi aşıp endeks 4.186 puana gerileyince devre kesici ikinci kez devreye girdi. Daha sonra yapılan açıklamayla işlemlerin durdurulduğu belirtildi.

Haftanın ilk iki gününde yüzde 9,8 düşen BIST 100 endeksinde, bu sabahki yüzde 7‘lik düşüşle birlikte 3 Şubat Cuma günkü kapanışa göre kayıp yüzde 16,3‘e ulaştı.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada “Saat 10:42:31 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir. Borsamız Pay Piyasası’ndaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur” sözleri kullanıldı.

Borsa İstanbul’da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi, anlık olarak endekste yüzde 5 ve yüzde 7‘lik değer kayıplarının oluşması ile tetiklenerek yatırımcıların panik işlemleriyle zarar görmesini en aza indirmek için kullanılıyor.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir