“Cumhuriyetin 100. Yılında Mimarlık Konuşmaları”

Üniversite
Paylaş ;

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi tarafından “Cumhuriyetin 100. Yılında Mimarlık Konuşmaları” konferansı düzenlendi.

KBÜ Prof. Dr. Fuat Sezgin Safranbolu Bilim ve Sanat Akademisinde gerçekleşen konferansa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, akademik ve idari personeller, öğrenciler ve davetliler katıldı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı İsmail Rakıp Karaş, “Bu bölge uzun uzun çalışılması gereken bir bölge diye düşünüyorum. Safranbolu kadim geleneğimizin, değerlerimizin, geleneklerimizin barındırıldığı bir bölge. Ahşap evler, geleneksel mimarimiz 30’lu yıllardan itibaren Demir ve Çelik Fabrikalarının kuruluşuyla beraber Karabük küçük bir köy, nüfus çekiyor ve ardından yapılaşma başlıyor.

Tabii demir çelikle beraber Yenişehir bölgesine yepyeni bir sosyal hayat geliyor. Yani o dönem fabrikayı kurmak üzere davet edilmiş olan mühendislerin, aynı zamanda şehrin kimliğini oluşturan o dönemki bir lojman bölgesini de tasarlaması söz konusu oluyor ve bu bölgede sadece evler değil bütün bir hayat tesis ediliyor. Karabük ve Safranbolu birbirinin devamı, birbirinin bütünleyicisi, modern Türkiye’nin bütün tarihi sürecinin izlenebildiği çok güzel bir laboratuvar” dedi.

Konuşmaların ardından; TED Üniversitesinden Prof. Dr. Neşe Gurallar “Cumhuriyetin 100. Yılında Kamusal Mekanın Öyküsü”, Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Doç. Dr. Beyza Onur “Cumhuriyet Türkiye’sinde Mimarlığın Meslekleşme Tarihi ve Mimarlık Meslek İdeolojisinin Oluşumu”, Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Ömer Özeren “Cumhuriyetin 100. Yılında Mimarın Mesleki Sorumlulukları Üzerine Yeniden Düşünmek”, Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Araştırma Görevlisi Edibe Begüm Özeren “Cumhuriyetin 100. Yılında Mimarlık Eğitimi”, Karabük Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Merve Tuna Kayılı “Cumhuriyet’in 100 Yılı Üzerinden Bina Enerji Politikalarına Bakış”,

Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Serap Sevgi “Cumhuriyetin Modern İzleri: Tarihi CSO Binası”, Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Doç. Dr. Ayşen Esra Bölükbaşı Ertürk “Başkent Ankara’da Özgün İşlevi Dışında Müzeye Dönüştürülen Cumhuriyet Dönemi Kamu Yapıları”, Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Ayşe Merve Saraçoğlu Gezer “Karabük Yenişehir Üzerinden Cumhuriyetin Konutta Modernleşme Hikayesi”, Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Mutlu “Tarihi Süreçte Çumra Kamu Yapıları: Gar, Su İdaresi ve Halkevi Binaları”, Safranbolu Şefik Yılmaz Dizdar Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Osman Ziyaettin Yağcı “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Konya Fransız Erkek Mektebinin Dönüşümü”,

Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Prof. Dr. Aysun Özköse “Geleneksel Safranbolu Kent Dokusunda Yıkanma Kültürünün Mekana Yansıması-Hamamlı Evler”, Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Arş. Gör. Ebru Kılıç Bakırhan “Modern Mimarlık Mirasında Yenilikçi Yapı Malzemesi ve Sistemlerinin Uygulanması”, Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Arş. Gör. Bilgehan Bakırhan “Cumhuriyet Dönemi Mimarlık Mirasının Yangına Karşı Korunmasında Yapısal Önlemler”, Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Esat Güneş “Kahramanmaraş Depremi Sonrasında Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde Yapılan Değişikliklerin Değerlendirilmesi” ve Aysun Özkose, Amer Aınazar,

Ayşe Ezel Caferoğlu tarafından “Karabük’teki Yabancı Uyruklu Göçmenlerin ve Karabük Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrencilerinin Yaşam Mekanlarının Kültürel Sürdürülebilirlik Açısından İrdelenmesi” konuları ele alındı.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir