Yolbulan, Güleç ve KARDEMİR Performing.

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Kardemirin  yaklaşan yönetim kurulu seçimleri öncesi Karabük kamuoyuna yönetim zafiyeti şeklinde yansıyan ve yönetim kurulu başkanı varken arayış içinde olan bir kent görüntüsü herkesi düşünceye sevk etmiştir. 

Bu davranış siyasetin müdahalesi şeklinde yansıyacağı  gibi, aynı zamanda iki ailenin birbirleri ile bitmeyen ayrılıklarının,

Kardemir’e tamiri mümkün olmayan zarar vereceği endişesi ile sahiplenme zorunluluğu bilincinden de oluşacağı göndermesi yapar.

Bu yazıyı yazarken kulağımıza sufle verilerek, tavsiye ve telkinle yazı yazmak gazetemiz misyonuna uymayan bir davranıştır.

Ancak bizde Karabük’te binlerce kişi gibi Kardemir ekmeği ile büyümüş bölgesini seven Karabük sever bir yaşayan endişesi ile bu yazıyı yazma gereği duymaktayız.

Sembolik rakamlarla özelleşen bu tesisin bu gün %5’ i veya %10’u gibi hisse payına sahip olabilirsiniz, isterseniz %20 payına sahip olunuz.

Dün Karabük’te bir haddehane sahibi iken bu gün Karabük’ün ve Karabük’lü nün iktisadi yaşantısını etkileyen bir yapının yönetiminde söz sahibi olma sorumluluğu vardır.

Her iki aile de işin içinden gelen yetenekte ve beceride ve yeterli sermaye gücüne sahip ailelersiniz.

Ancak Kardemir her sıkıştığında, milyonlarca borcun altında ödeme güçlüğü çekerken desteğini aldığınız siyasileri ve  özelleşmeyecek kapatılacak denildiğinde 8 Kasımları yaşatabilen bir şehrin  varlığını inkar etme hakkına sahip değilsiniz.

Elbette ticari gereklilik ve yönetim kabiliyeti açısından gücü elinde bulundurmak istemeniz ticari rekabet kuralları açısından geçerlidir,

ancak Karabük’ün umudu olan bir tesis sizlerin güç gösterisi yapabileceğiniz yer de değildir.

Bu tavırla devam edildiğinde korkarım elinizde böyle bir tesisin varlığını devam ettiremeyeceksiniz gibi görünüyor.

Bu sürecin devamında tesis;  ekonomik ve piyasa olarak zor ve güç günlerin yaşandığı piyasa koşullarında kayıp yaşarken, sizlerde itibar kaybı yaşamaya devam edersiniz.

Siz size yakışan şekilde hareket etmeniz hem çıkarlarınız, hem Karabük geleceği yararına, hem huzurun tesisi açısından üzerinizde bir sorumluluktur.  

Bu sorumluluğun unutulmasının devamında sadece kaybeden sizler olmazsınız.

Kardemir Karabüklünün ekmek sofrasıdır, Karabüklü sonsuza kadar bu ekmek sofrasının üzerinde tepinmeye seyirci kalmaz, kalmayacaktır da.

Dünya şirketi olmuş Kardemir;  kişiye göre iş değil, işe göre kişi tercih etmek zorundadır.

Kurumsal dünyanın tartışmalı konularından biridir, yönetim pozisyonlarının korunması meselesi.

Doğru bir yönetim oluşturmak;  Şirketin yönetim, liderlik ve organizasyon kapasitesinin çok önemli bir bileşenidir,

arka planında son derece ciddi analiz ve değerlendirmeler gereken  ve çok ciddiye alınması gereken bir konudur.

Mesele; şirketin dünya ölçeğinde rekabet kabiliyetini sürdürecek bir yönetim oluşturma meselesi ve Karabük’lünün ekmeğinin korunması meselesidir.

Birbirinizle hesaplaşma meselesi değildir…

Tagged

1 thought on “Yolbulan, Güleç ve KARDEMİR Performing.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir