Kardemir Yönetimi ve Devletin İşaret Parmağı

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Görünen : Kardemir Yönetim Kurulunu Seçti

Aslı : Devlet işaret Parmağını Gösterdi

Her ne kadar Kardemir Yönetim kurulunu seçmiş gibi görünse de , Devlet işaret Parmağını Gösterdi. İşin “Aslı Budur”

Kardemir konusunda çok yazıldı, çizildi benzerlerinin aynısı şeklinde hareket etmek istemiyoruz, ancak dün ne olacağı konusunda fikir ve yayın yarışına girenlerin bu gün yüz seksen derece çark ederek,  yok aslında biz bunları söylemiştik çelişkisinde olmak da istemeyiz.

Çok uzun zamandır varisler anlayışı üzerinden yapılan kavga herkesi bıktırmıştı. Tabi Devleti sadece Karabük zannedersen her şeyin  buradan ibaret olduğunu kimsenin ve kurumların hiçbir şeyden haberi olmaz yanılgısı içinde kendine hareket alanı bulduğunu sanırsın.

Defalarca söylemeye çalıştık burası çadır devleti değil,  Anlı Şanlı Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Karabük’ten büyük göründüğünüzü düşünebilirsiniz  ama görüntüye Ankara’dan bakabilmek lazımdı.

Devletin  bu konudan çok huzursuz olduğu ve her şeyi bildiği belliydi. Aslında adım adım belirtileri izleri çok rahat bulunabilirdi.

Yıllardır Filyos projesi diye Karabük’ün öncelikli gündem maddesi olan yüzyıllara sari bir hayalin gerçekleşmesi olan ciddi bir projeden bay pas edildiniz ancak kendinizi yoklamanız yerine mahalli üslupla işi geçiştirmeye çalıştınız.

Sizler varken başka bir guruba yetki verilmişti bile ruhunuz duymadı. Devlet sizin kavgalarınızla mı uğraşacaktı? 

Önceki yönetim yapılanmasında bağımsızlar geldi ve Bağımsız yönetim kurulu başkanı oluştu yine tavrınızı değiştirmediniz.

Ne kent yönetim  anlayışı ne de Kardemir yönetim  anlayışı olarak aynı tas aynı hamam devamından yana, değişikliğiniz olmadı.

Aksine daha hırçınlaşan garip bir durum ortaya çıktı, bir dünya şirketi diye anılan yerde kendinize yakın bulunan sosyal medya veya gazeteler aracılığı ile dökecek ne varsa döktünüz hiç bu anlayışın Karabük’e ve Şirkete nasıl zarar verdiği ile bile ilgilenmediniz.

Sanayi devi Almanya’da siz hiç böylesine kıymetli bir tesis hakkında bu tür işlere şahit oldunuz mu? Yabancı gözü ve yabancı yatırımcı aklına hitap edebilecek bir anlayışı benimseme yerine hırs ve güç zehirlenmesi ile ne karabük’ü ne Karabüklüyü ne de Karabüklünün ekmek kapısı olduğuyla ilgilenmediniz.

%5-8 gibi hisse oranları ile %17 lere varan yabancı sermaye sahipliğinin de farkına varmadınız.

Çünkü size göre dünya karabük’ten ibaretti alışkanlık haline gelen uygulamalarla yine gemi yürür nasılsa devletinde zaten haberi yoktur gibi mi geldi bilmiyorum hiçbir şeyi değiştirmediniz.

Şimdi ne oldu Devlet dedi dur bakalım ve işaret parmağını size yöneltti ve duracağınız yeri gösterdi. Kimsede tık yok. Olanlarda eş dost alışverişte görsün  cinsinden.

Tüm her şey bir anda yoluna girdi. Benim  açımdan bir Karabüklü olarak Devlet buraya sahip çıkmıştır başkaları başka görüş ortaya koyabilirler, ama geçmişte yaşanan gibi kapatılma kararı verilmedi aksine konusunda uzman ve devletin tepesi ile direkt ilişkileri sağlayacak uzman bir yönetim geldi.

Karabüklü de bir nefes aldı diyelim. Bir arkadaş sürekli yazardı “Sizlere döke saça yoğurt yedirmezler diye”(izin almadığım için ismini yazmıyorum) öyle de oldu aslında.

Kardemir yönetim ile alakalı bir yazımda bu günleri yazmıştım tabi anlayabilene.

Sanırım şimdi herkes işine gücüne bakar. Sizlerde kasaba cambazlığı ile Devletin  yanıltılmayacağınızı baya ciddi bir tecrübe edinerek görmüş ve anlamış oldunuz. Eee her tecrübenin bir faturası olurmuş. Umarım bundan sonra yakışan yapılır.

Çünkü bu Fabrika Karabük Halkının ekmek teknesi ekmek kapısıdır. Tek üzüldüğüm bu durum İnşallah Devlet itibarından kredi kaybı anlamına gelmez, devletimiz bu hamleyi sadece Böylesine önemli bir işletmeyi yoluna koymak için yapmıştır.

Eğer bu hamleyi Devlet itibarından kredi kaybı olarak anlarsak Karabük’e ve Karabüklüye kendini anlatma konusunda baya iş düşecek demektir. Çok ciddi zaman kaybı ve kaçırılabilecek fırsatlar demek anlamına gelecektir.

Yeni yatırımlara ve yeni ekonomik hamlelere çok ihtiyaç olan ilimizde biz yaşayanlara yazık olacaktır. Akıl, bilgi ve tecrübe ile umarım taşlar yerine oturur.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir