5 Dakika “UTANIP GELİYORUM”

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Utanmak sözlük anlamı ile onursuz sayılacak veya gülünç olacak bir duruma düşmekten üzüntü duymak, korkmak ve mahcup olmak demektir. Yani eylem gerçekleştikten hemen sonra yapılan eylemden kaygı duymak olarak da nitelendirilebilir.

Bunun olması için gerekli malzemeleri sayıyorum;
Bir bardak şeker demeyeceğim tabii…
Öncelikle hamurun kulak memesi kıvamında olması gibi insan mayasının da kaliteli olması şart. Edep yani iyi huy, güzel terbiye ve saygıya sahip bir kişilik olmalı.

Buna sahip olan şahsın toplum arasında, zararsız bir şekilde var olmasını sağlayan toplum kurallarını bilmesi şart.
Farklı kültürde olan kişilerin var olduğu toplulukta ise herkes hoşgörü ve uyuma sahip olmalı.
Gibi, gibi… Sizler bu malzemeler adı altında türlü türlü maddeler ekleyebilirsiniz tabii.
Benim bakış açım bu andan sonra farklı bir yöne kayıyor. Toplumumuzda yozlaşan ve maalesef göz ardı edilen ve yine maalesef ki gördükçe, duydukça, izledikçe normalleşen, utanılacak kıvama gelen  manevi bozulmalar silsilesi.

Oğluma gördüğü, duyduğu vakit anlamını yitirmiş cümlelerim ile açıklayamadığım olaylar yani.
Mesela aile birliği içinde var olan karı koca (eşler) arasında yaşanan çarpık olaylar. (Kadın edepsizce kocasına şöyle bağırıyor: Bu çocuk senden değil, pideciden. Oh olsun sana!!! Çocuk bu arada 14 yaşında. Bu televizyonda canlı canlı yaşanan olaylardan biri) Oğlumun asla seyretmediği programlardan bir şekilde tesadüf eseri duyduğu bu diyalog karşısında söylediği tek şey; “Bu kadın bunu söylemeye nasıl utanmıyor?” Bende yanıt yok.

Yozlaşan birçok alanı tabii ki bu satırlarda bulamayacaksınız! Onun nedenini de siz tahmin edersiniz.

Pandemi veya nedeni ne olursa olsun pazar yerinde kaldırılmak üzere olan stand aralarından yiyecek toplayan kişilerin gün ve gün artması.
‘Askıda Ekmek’ olgusunun farklı isimlerle birçok dükkan ve mağazada yer alması.
İfade özgürlüğünün kullanılamaması. Bir konu hakkında bir cümle ya da bir satır karşılığı sosyal medyada saldırıya uğramanız. İyi niyetle yazılan kelimelerin alıp türlü türlü mekanlarda dolaştırılıp önünüze pişmiş ekmek gibi sunulması…

Gençler arasında cinselliğin çok erken yaşlarda tüketilmesi. El ele tutuşmak safhası çoktan atlanmış. Bu gençler birçok alanda doyumsuz derecede imkanlara sahip. Günlerini, saatlerini sosyal medyaya kaptıran insanlar uykuda gibi adeta. Her yazılana inanan, araştırma ruhu gelişmemiş insanların sayısı gittikçe artıyor.

Saygı deseniz…
Büyüklere saygıyı es geçerek yazmak istiyorum. Bir kadına, bir çocuğa saygı duyulmayan bir toplumda yaşamak istemiyorum ben. Bir kadın aynı zamanda anne, anneanne, teyze, hala… Senin sahip olduğun ailenden bir kadın. Trafikte ağza alınmayacak küfürler bir erkekten kadına gelebiliyor artık. Eskiden ‘Erkek olsan ağzımdan kötü bir söz çıkardı.’ cümlesinin yerini ……………. aldı!

Bir çocuğa karşı saygıya, hoşgörüye ne oldu? ‘Çocuktur yapar.’ derdik? ‘Çocuktur, sakince yanlışını izah edersin öğrenir.’ demeye ne oldu? 
O ÇOCUK!
O öğrenecek, o gözlemleyecek, o yaşayacak. Sen ondan kendi yaşındaki aklın gibi hareket etmesini bekleyemezsin! O zaten çocuk olmaz. Çocuklarımıza yaşatılan travmalar dönüp dolaşacak bizi bulacak.
Dönüp bizi bulacak o kadar çok şey var ki…

SAKİN OLUNMALIHiç ama hiç sabrımız kalmadı. Anında parlayan bir yapıya büründük. Eleştirmeyi bırakın, bir rica anında dahi karşınızda voltrana dönüşen varlıkla tanışıyorsunuz. Sizi resmetmeye başlıyor. Siz maskesini takmasını söylüyorsunuz o sizin sülanenizle taşınıyor. Hayır ne oluyor bize? Eller, kollar hemen ortama adapte olmaya hazır. Birbirlerine vurmalar, sopalar taşımalar, 
Bizler bu vahşice işlenen cinayetlerin toplumu nasıl oluverdik? Yıllar önce bir kızımızın cesedinin çöp tenekesinde bulunması ile toplumca kendimize gelememiştik. Olayı kavramaya zorlanmıştı hem beynimiz hem değerlerimiz. Şimdi? Her seferinde daha vahşisi olmaz dediğim olayların ardı arkası kesilmiyor.

Nedeni yok bunun. Komşuları tarafından öldürülen üç kadının cinayetini bir hafta içinde okudum! 
Şayet biz kendimizden, çocuğumuzdan ve ailemizden başlayarak ve tüm toplumu kavrayan yeni bir yapılandırmaya gitmezsek, gözle görülür şekle gelen hatalara dur demezsek bu toplumda yozlaşan, yozlaşmaya az kalmış durum ve vaziyetler acil durum sandığından çıkarılmazsa diyeceğimiz tek şey kalacak.
BEN 5 DAKİKA UTANIP GELİYORUM…

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir