Karabük Turizmin neresinde?

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy her yıl rekorlar kırarak yolculuğa devam edileceğini söylüyor

2028 yılı turizm geliri hedefini 100 milyar dolar olarak planlamışlar, Ülkem adına Turizm de sevindirici bir hedef. Ve bu hedefe ulaşmak için Sn. Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy turizm de yeni planlamalar yapıldığını belitti. Turizm pastasından her ilin yeterli payı almasını hedefledikleri açıklamasını yaptı. Özellikle Karadeniz bölgesine gelen ve belirli noktalarda toplanan ziyaretçileri Samsun, Rize gibi Karadeniz’in diğer şehirlerine de dağıtmak istediklerini anlattı. Özellikle Samsun için Belediye Başkanlıkları, Valilik, Samsun milletvekilleri, STK ve İlgili kurum ve kuruluşlar ile birlikte bir plan hazırlanacağını ki bu muhtemelen Samsun Turizm master planı olduğunu düşünüyorum, sonrasında kısa sürede turizmden hak ettiği payı alacaklarını düşündüklerini ifade etti.

Şimdi bizde olan ise Yanılmıyorsam 9 Kasım 2021’de “İlçe Turizmini geliştirmek için Safranbolu Turizm Çalıştayı” düzenlendi  Sonrasında tekrar yapılan açıklamalarda Mart 2022 ‘de “Safranbolu Turizm çalıştayı” yapıldığı bilgisi verildi ama her ne hikmet se bu zamana kadar, neye karar verdiler, nasıl planlamalar yapıldı v.s. gibi daha somut hiçbir sonuca ulaşamadık. En azından ben ulaşamadım. Kayıtlarda mevcut, istememe rağmen ve hemen iletiyoruz demelerine rağmen daha nerdeyse üzerinden 1.5 seneye yakın zaman geçecek hala nedir anlamış değiliz. Eğer yapılan Kamusal zamanda ve kamusal alanda çay, kahve, pasta birazcık da sohbet toplantısı değil de gerçekten Çalıştay ise; bunun bir sonucu olmalı ve biz bu çalıştayda şu sonuçlara vardık diyebilmeleri gerekiyor.  Her kes, kişi ve kurum kendi özelinde renkli açıklamalar yapsa da, Samsun örneğinde olduğu gibi Karabük örneğinde maalesef bir Turizm Master planı oluştuğunu düşünmüyorum.

Çünkü her Turizm denildiğinde ısrarla Safranbolu özelinde tutulmaya ama kulağa hoş gelen açıklamalar yapmaya gelince yok aslında biz bunu Karabük geneline yaymaya çalışıyoruz denildiğinde sadece birkaç kişi ya da kurumun Turizm söylemi üzerinden kendisini pazarlama gayretinden öteye gidemiyor maalesef.

Şimdi soru şu sevgili Turizm bilir kişilerimize;

  • Karabük Turizm master Planı varmıdır varsa nedir?
  • Planladığınız Yıllık Karabük Turizm geliri hedefiniz nedir?
  • Hedeflediğiniz Turizm Çeşitliliği nelerdir?
  • Düzenlenen çalıştayların sonuçları neden paylaşılmaz?
  • Turizm Çalışmaları sadece neden Safranbolu özelinde değerlendirilir?
  • Her basına çalıştay dediğiniz gerçekten Çalıştaymıdır?
  • Çalıştaylara neden Safranbolu dışından STK kurum ve kuruluşları eş planlama anlamında davete konu olmazlar?
  • Sürdürülebilir Turizm dediğimizde aklınıza gelen şeyler nelerdir?

Umarım en kısa sürede Karabük İl Turizm master Planı hazırlamak için ciddi adımlar atılabilir, çünkü Karabük anlamında alternatif yatırım sektörü olarak Turizm değerlendirilmelidir.

Saygılarımla..

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir