Karabük’te Adaylar ve Siyaset

Genel Karabük Yazarlar
Paylaş ;

Karabük’te İyi parti adayı hariç diğer partiler adaylarını belirlediler. MHP- Rafet VERGİLİ, AK Parti Özkan ÇETİNKAYA, Y.Refah Partisi İsmail ÖZER daha sonra ise CHP Bayram KARADAĞ

Değerlendirmeyi yaparken tamamen siyasi gerçekliğe göre yapacağım. İşkembe-i Kübra bizim gündelik kullanımlarımız arasında değildir. Bu yazıyı okuyan kişisel ayırım ile siyasi ayırımı yaparak okumasını tavsiye ederim. Öncelikle şunu belirtelim zaman çok hızlı değişiyor, alışkanlıklar değişiyor, teknoloji değişiyor, kuşak kavramları değişiyor, toplumsal kavramlar değişiyor ancak Karabük’te alışkanlıklar biraz zor değişiyor. Özellikle pandemiden sonra sosyal medyanın hayatımızda kapladığı alan ve irtibat ve iletişim gücü toplumsal doğrulamaların çok kolay yapılabilme kapısını araladı.

Özellikle yeni yetişen kuşak kendi hayatına etki edebiliyorsan seni dikkate alıyor, seni dinlemeye çok zaman ayırmıyor, ilk 13 ila 45 saniye arasında ilgisini çekebiliyorsan seni merak ediyor yoksa onların tabiri ile pek de  sallamıyor, aslında doğru da ediyorlar çünkü hayatlarını gereksiz kalabalıklarla meşgul etmiyorlar. Çok daha fazla özellik yazabilirim ama konumuz bu olmadığı için realist yaklaşıyorlar diyerek konuyu burada bağlayalım, çünkü herkese mavi boncuk diyerek onların alanlarına giremiyorsunuz. Ancak bakıyorum yorum yapanlara, fikir üretmeye çalışanlara, toplum bilimci edası ile siyasi analiz yapmaya çalışan kişi veya kalemlere son 15-20 yılın cümle kalıpları ile ifade etme alışkanlıklarını hala sürdürmeye çalışıyorlar.

VERGİLİ; AK Partini’nin en güçlü olduğu zamanda Belediye başkanlığını aldı ve sonraki 2 seçimde de İktidar gücüne rağmen Karabük’te seçimleri almayı başardı. Öncelikle Aynı siyasi parti, aynı görev ve 3 dönemdir üst üste başarı, Ulusal ve Uluslararası ticari deneyim ve yetenek, kendi karar verdiği ekonomik özgürlük ve siyasi strateji hafızası. Karabük’te milyonluk büyük projelerin altından hangi siyasetçi kalkabilir denildiğinde ilk ve tek akla gelen siyasi profil. Durduğu yerdeki sağlamlık, yani kendi siyasi partisinde Genel Başkan Sn. Devlet BAHÇELİ’nin politikalarında VERGİLİ’nin tartışılmaz ağırlığı. Onlarca aday adayı seçenekleri arasında Genel Başkan da beni görür mü diye yol gözlemeyen ve çaba sarf etmeyen, ayrıca ekonomik gücü ile tüm seçim sürecinde kaynak sorunu taşımayan Karabük’teki tek siyasetçi. Ancak en büyük zorluğu halka kendisini anlatması. Çünkü siyasette, iktidarda olan yıpranır ve halkın değişen ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekir. Dar bir alana sıkışan Karabük Sosyal yaşantısı ve modern şehir beklentilerinin karşılanmasındaki hayal kırklıkları gibi mevcut belediye başkanının cevaplaması gereken sorular önünde duracaktır.

ÇETİNKAYA; En genç Belediye başkan adayı olması ile yeni bir yüz beklentisine karşılık gelen, dürüst ve mücadeleci, ayrıca parti kademelerinde görev sürelerinde kendisini çalışma arkadaşlarına kabullendiren bir aday. İyi projeler üretmeli ve halkı ikna edebilmelidir. Özellikle daha aday oldum mutluluğu yaşıyorken VERGİLİ’nin yaptığı 2 hamle kesinlikle “cevap vermek istemiyorum, projelerimle kendimi anlatacağım” şeklinde unutturabileceği bir şey değildir. Kişi hafızası Türkiye koşullarında bir hafta on gün sonra unutulmaya yüz tutar ancak toplum hafızası 50 yıllık, 100 yıllık bile olabilir ve hiç beklemediğin yerde önüne koyarlar cevapsız kalmanın siyasi maliyeti yüksek olabilir. Mutlaka toplum hafızasını aydınlatıcı ve ikna edici açıklama yapabilmelidir. Çünkü siyaset Satranç oyunu gibidir rakibin güçlü ise; Tahtayı, taşları ve en az 5 hamle sonrasını görebilme becerisi ister.

ÖZER; Aslında kendisin yakinen tanıdığım ve yeğenim dediğim Karabük çocuğudur, işi, hayatı Karabük’te olup hani bizim mahallenin çocuğu derler ya öyle dürüst çalışkan bir gençtir. Milletvekilliğinde elde ettiği başarıyı Yerel seçimlerde sürdürebilecek mi, atacağı adımlar bunu gösterecektir. Ancak milletvekilliği seçimlerinde tepki oylarının da etkisini hesap etmeli ve yerel seçimlerde rakipleri arasından sıçrama yapabilmesi ikna edici ve kabullendirici siyasi ağırlık oluşturabilmesi gerekir.

KARADAĞ; Partinin içinden yetişmiş ve değişik kademelerinde görev yapmış, partisi dışında hiç zikzak yapmamış, içinde bulunduğu siyasi yapıya sadık kalmış bir aday. CHP uzunca bir zaman tek aday adayı olmasına rağmen ismini açıklamayıp başka arayışlara girilse de aday olmayı başardı. Seçim sürecinde rakipleri arasından seçimi kazanacak başarıyı elde edebilecek mi? Toplumla bağ kurup umut olabilecek mi? Siyasi süreç içinde gözlemeye devam edeceğiz. Çünkü bizim Bayram olmak başka iş, Karabük Belediye Başkanı olmayı başarmak başka iş.

Yazılar yazmaya devam edecek ve fikirlerimizi köşemizden açıklayacağız. Çünkü önemli olan, Bizim de içinde yaşadığımız, Karabük halkının kent hayatı geleceği meselesidir. Heves giderilecek bir oyun değildir.

Saygılarımla,

Yazar: Erkan BÖREKÇİ

Uluslararası Politik Ekonomi

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir