Köse: ”Avrupalı Turisti Safranbolu ile Buluşturma Hedefine Cittaslow ile Bir Adım Daha Yaklaştık”

Safranbolu
Paylaş ;

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse basın mensupları ile iftar programında bir araya geldi. İftar programı sonrası, Safranbolu’nun Belediye tarafından yapılan girişimler ile Avrupa turizmini Unesco Miras Kente taşıyacak Cittaslow (Sakin Şehir) hareketine dahil edilmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse “Avrupalı Turisti Safranbolu ile buluşturma hedefine Cittaslow ile bir adım daha yaklaştık. Safranbolumuza hayırlı olsun” diye konuştu.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse Ramazan ayı dolayısı ile basın mensuplarıyla Safranbolu Belediyesi sosyal tesisinde iftar programında buluştu. Kuruluş amacı; kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkarak küreselleşme sonucu ortaya çıkan kentlerin birbirine benzemesine, aynılaşmasının önüne geçilmesi, kentlerin yönetilirken yerel yemeklerine, yöresel mimarisine, geleneklerine, göreneklerine, zanaatlarına, esnafına sahip çıkılması ve desteklenmesi, birliğin üye kentler için ortaya koyduğu kriterler vasıtasıyla sağlanmaya çalışılmak olan Cittaslow hareketine 4 Mart 2023 tarihinde Safranbolu Belediyesi tarafından yapılan başvuru onaylandı ve Safranbolu kent ölçeğinde korunan hem UNESCO hem de Cittaslow’a dahil olan tek kent olma unvanı kazandı. İftar programının ardından konu hakkında açıklamalarda bulunan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse şu ifadeleri kullandı;

“Cittaslow Uluslararası Birliği’ne üye olmak isteyen kentler, birliğin belirlediği 7 kriter çerçevesinde projeler geliştirmesi bu projeleri belgeleyerek bir başvuru dosyası haline getirmesi gerekmektedir. Bu kriterler Çevre politikaları, altyapı politikaları, kentsel yaşam kalitesi politikaları, tarım, turizm, esnaf ve sanatkarlara dair politikalar, misafirperverlik, farkındalık ve eğitim için planlar, sosyal uyum, ortaklıklar…Safranbolu adına yaptığımız başvuru sonrasında Cittaslow hareketi Ulusal Koordinatörleri Bülent Köstem ve Candaş Balta Safranbolu’ya gelerek incelemelerde bulundu. Bir kentin Cittaslow olması için Cittaslow felsefesine uygun hareket etmesi, nüfusunun 50.000 altında olması ve birliğe sunduğu başvuru dosyası üzerinden tarihi çarşı bölgesi adına yaptığımız başvurumuz yapılan değerlendirmelerde geçer puan aldı. Bizler tüm kriterleri yerine getirirken tarihi çarşı bölgemiz ile Cittaslow ağına başvurduk.

Bülent Böstem ve Candaş Balta Beyler de stratejik planlama ofisindeki arkadaşlarımızın rehberliğinde Safranbolu’muzu yerinde değerlendirdiler. Ve İzmir’e memnun döndüler.
2023 yazında başladığımız bu çalışmalar geçtiğimiz günlerdeki sertifika davet mektubu ile sona yaklaştı. 23 Mart’ta Brüksel’de yapılacak olan sertifika törenine giderek bu gururu Safranbolu’muza ve ülkemize kazandırmış olacağız. Süreç içinde bizlere yol gösteren Bülent Böstem ve Candaş Balta’ya, projeye gönüllü danışmanlık yapan Candan Bal’a, dosyamızın İngilizce çevirilerini gönüllü bir şekilde üstlenen İngilizce mütercim tercüman Ferda Kütükçüoğlu’na teşekkür ederim.

Göreve geldiğimizden itibaren Safranbolu adına en büyük hedeflerimizden birisi nitelikli turistleri ağırlamak ve Avrupalı turistleri Safranbolu ile buluşturmaktı. Bu ideale bir adım daha yaklaşmış oluyoruz. Safranbolumuza hayırlı olsun.’’

https://www.facebook.com/bulten.karabuk/videos/955960466133048?idorvanity=403039347149149

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir