Deprem tatbikatı yapıldı

Safranbolu
Paylaş ;

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Atatürk Anadolu Lisesi’nde “deprem tatbikatı” gerçekleştirildi.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Afet ve Acil Durum (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Milli Eğitim Bakanlığı Arama Kurtarma Birimi (AKUB), Safranbolu İtfaiyesi ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ambulansları işbirliğiyle tatbikat gerçekleştirildi.

Tatbikatı; İlçe Milli Eğitim Müdürü Said Nuri Odabaşoğlu, şube müdürleri İhsan Parlak ve Turan Tekden, İl İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) Koordinatörü Oktay Köse, İlçe İSGB İş Güvenliği Uzmanı Hakan Taşçı, AKUB Lideri Arzu Yedigül, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler okul bahçesinden takip etti.
2 dakika süren siren sesi ile başlayan tatbikatta öğretmenler ve öğrenciler sınıflarında, çök-kapan-tutun hareketini uyguladı. Siren sesinin sona ermesi ile öğretmenleri nezaretinde sınıfları tek sıra halinde tahliye eden öğrenciler, acil toplanma bölgesinde toplandı.

AFAD Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler (KBRN) ekibinin tahliye edilen okulda herhangi bir gaz kaçağına karşı gaz ölçüm cihazları ile yaptıkları kontrolün ardından deprem esnasında dolapların devrilmesi sonucu mahsur kalan görevli AFAD, UMKE ve AKUB görevlileri tarafından kurtarılarak 112 ekiplerine teslim edildi.
Okulun 3. katında mahsur kalan ve yürüyemeyecek durumda olan afetzedeler AFAD tarafından sedye ile yüksek kattan tahliye tekniği ve itfaiye ekiplerinin sepetli merdiven açarak afetzedenin tahliyesi yapılması, okulun ön bahçesinde meydana gelen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi ile tatbikat sona erdi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Odabaşoğlu, “Deprem coğrafyasında yaşamaktayız. Sürekli eğitimlerle afetlere hazırlı olmalıyız. 17 Ağustos ve 6 Şubat depremleri ülkemize büyük acılar yaşatmasının yanında, Giresun’un Doğankent-Dereli ilçelerinde, Trabzon, Rize ve Kastamonu’da meydana gelen sel felaketleri ile birçok canımızı kaybettik. Genç nesiller olarak coğrafyamız gereği afete hazır bireyler olmalıyız.

Bu kapsamda Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak AFAD, MEB AKUB, itfaiye ve sağlık ekiplerimiz işbirliği ile okullarımızda tatbikatlara devam edilecektir. Amacımız öğrencilerimizi, halkımızı her an meydana gelebilecek afetlere karşı bilgilendirmektir” dedi.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir