Çeyrek asırlık Festival’de 109 Ülkeden Bin 448 Belgesel Yarışacak

Safranbolu
Paylaş ;

Türkiye’nin ve Dünya’nın sayılı festivalleri arasında yer alan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin 25.si bu yıl 29 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında yapılacak. 26 Nisan itibari ile sona eren başvuruların ardından bu yılki festivalde 109 ülkeden bin 448 belgesel yarışacak.

29 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde 25.si düzenlenecek olan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında düzenlenen Belgesel Film ve Safranbolu Temalı Belgesel Film Yapım Destek yarışmaları başvuruları sona erdi. 109 ülkeden başvurunun olduğu ve çeyrek asrı devirecek olan festivalde 163’ü Türkiye’den olmak üzere toplam bin 448 başvuru yapıldı. Uluslararası Uzun Metraj Belgesel Film, Uluslararası Kısa Metraj Belgesel Film, Kültürel Miras ve Korumacılık Temalı Ulusal Belgesel Film ve Safranbolu Temalı Belgesel Film Yapım Destek yarışmaları olmak üzere dört farklı kategoride düzenlenecek festivalin ön jürisi, başvurusu yapılan bin 448 belgeselin seçimlerine titizlikle başladı.

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin UNESCO Miras Kenti ve Cittaslow üyesi Safranbolu’da 25. yılını geride bırakacak olması ile ilgili düşüncelerini dile getiren Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse şu ifadeleri kullandı; ‘’Bu festival sadece sinema endüstrisine değil, aynı zamanda Safranbolu’nun tanıtımına da katkı sağlıyor.

Şehrimizin kültürel ve tarihi mirasını uluslararası platformda paylaşmak, turizm potansiyelimizi artırmak açısından son derece önemli. Festival, 25. yılında özel etkinlikler ve gösterimlerle şehre renk katacak ve katılımcıları unutulmaz bir deneyimle buluşturacak. Bu yıl önceki yıllara göre üst düzey bir katılımla 109 ülkeden bin 448 başvuru yapıldı. Bu Safranbolu’nun uluslararası arenadaki yerini güçlendirmeye devam edeceğinin ve festivalimizin bir Dünya markası olmasının göstergesidir.’’

 1. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde kategoriler ve dereceye giren yarışmacıların alacağı ödüller ise şu şekilde oluştu;
  ULUSARARASI UZUN METRAJ BELGESEL FİLM YARIŞMASI
  En İyi Uzun Metraj Belgesel Film Ödülü 75.000 TL + Altın Safran Ödül Heykelciği
  Jüri Özel Ödülü 35.000 TL + Altın Safran Ödül Heykelciği
  ULUSLARARASI KISA METRAJ BELGESEL FİLM YARIŞMASI
  En İyi Kısa Metraj Belgesel Film Ödülü: 50.000 TL + Altın Safran Ödül Heykelciği
  Jüri Özel Ödülü: 25.000 TL + Altın Safran Ödül Heykelciği
  KÜLTÜREL MİRAS VE KORUMACILIK TEMALI ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
  Süha Arın En İyi Belgesel Ödülü: 50.000 TL + Altın Safran Ödül Heykelciği
  SAFRANBOLU TEMALI BELGESEL FİLM YAPIM DESTEK YARIŞMASI
  Aytekin Aytekin En İyi Proje Ödülü: 50.000 TL + Altın Safran Ödül Heykelciği
Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir