AKAY; “Yenice İlçemiz Tehdit Altında, Gerekli Önlemleri Bir An Önce Alın”

Yenice
Paylaş ;

Milletvekili AKAY Yangın Konusunda Uyardı: Yenice İlçemiz Tehdit Altında, Gerekli Önlemleri Bir An Önce Alın

2009 yılında başlatılan özelleştirme süreciyle elektriği özel sektör dağıtmaya başladı. Bu tarihten itibaren mahalle ve köylerden geçen elektrik hatlarının sorumluluğu da özelleştirilen dağıtım şirketlerine geçti. Bu durum ne yazık ki denetimsizliği de beraberinde getirdi.

Elektirik şirketleri belli periyotlarla hatları kontrol etmek ve bakımlarını yapmak zorunda fakat görüyoruz ki şirketler bu zorunluluklarını yerine getirmiyor. Ne yazık ki enerji nakil hatlarından kaynaklı çıkan yangınların bakımsızlıktan kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır.

Son yıllarda enerji nakil hatlarından kaynaklanan yangınların sayısı ve yanan alanda da önemli artışlar meydana geldiği gözlenmektedir. Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre; 1977-2023 yılları arasında 13 bin 119 adet yangın çıktı, çıkan yangınlar sonucunda ise 141 bin 342 hektar ormanlık alanınız yandı.

OGM’nin 2023 Orman Yangınları Değerlendirme Raporu’na göre; 2023 yılında Enerji Nakil Hatları ve Trafolarının sebep olduğu yangınların oranı yüzde 5 olurken, 2021 yılında enerji nakil hatlarından kaynaklı yangınlarda 37 bin hektarlık alan kül oldu.

Karabük’te elektrik dağıtımı yapan firma, elektrik nakil hatlarında gerekli bakım ve onarım çalışması yapmadığı için Yenice ilçemizde sürekli elektrik kesintileri yaşanmakta ve bölge halkımız büyük bir mağduriyet yaşamaktadır.

Blok ormanları ile ünlü yeşil Yenicemizin ormanları büyük tehlike altında. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili firmayı ve tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz. Yenicemizin, Karabük’ümüzün canı yanmadan gerekli önlemleri alın, gereken bakım çalışmalarını bir an önce yapın.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir