Süt mü içiyoruz , çöp mü?

Karabük
Paylaş ;

Çöplerden toplanan 5 litre pet şişeler ve kullanılmış yoğurt kapları hakkında bir tehlikeyi gözler önüne seriyoruz. (bazen gazetecilikte konuya dikkat çekmek için başlık kullanılır, çünkü; her satılan süt çöplerden alınan petler kullanılarak dağıtımı yapılıyor anlamı çıkarılmamalıdır.)

Çöplerden toplanan 5 litre pet şişelerin ve kullanılmış yoğurt veya benzeri kapların tekrar süt satışında veya yoğurt satışında kullanıldığı ve bazı pet şişelerin içine yumurta konularak pazarlarda veya sokak aralarında satışa çıkarıldığı iddia edilmektedir. İnsan sağlığı açısından ciddi risklerin oluşturduğu bu konunun üzerine Sağlık müdürlüğü, Valilik, Belediye Başkanlığı, Tarım müdürlüğü, ilgili veya sorumlu diğer yöneticiler acilen eğilmelidir.

Çünkü sütler Tek kullanımlık hijyenik ambalajlarda tüketicilere veya doğrudan tüketiciye ulaştırmak üzere yerel perakendeciye satılmalıdır. Hiçbir zaman çöpten toplanılan pet şişeler süt satımında kullanılmamalıdır. Çöpten toplanılan 5 litre pet şişeler ve yoğurt kapları ancak geri dönüşüm için tasarlanmış özel toplama noktalarına veya geri dönüşüm kutularından alınarak geri dönüşüm tesislerine iletilmelidir.

Vatandaşlarımıza yapacağımız uyarı ise toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir;

“Bu pet şişeleri ve kullanılmış yoğurt kaplarını ya geri dönüşüm noktalarına bırakın, ya da evinizin önünde, mahallenizde çöp konteynerine atacaksanız eğer, mutlaka tekrar kullanılamayacak hale getirin delin, parçalayın ve öyle atın.”
Çünkü çok ciddi sağlık riski taşımaktadır; çöplerden toplanan pet şişeler ve kullanılmış yoğurt kapları, süt veya diğer gıda maddelerinin (tekrar yıkanarak kullanıldığı iddia edilse bile) satışında kullanılması sağlığımız için tehlike içermektedir.

Haberin kapak görselinde verdiğimiz resmin her gün onlarcasını Karabük sokaklarında görebilirsiniz. www.karabukbulten.com olarak ele aldığımız bu konu toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sorumluları ve halkımızı toplum sağlığı konusunda duyarlılığa davet ediyoruz.

Çünkü insan sağlığından daha önemli bir konu yok.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir