Ülkemin Safran Çiçeği; Elif KÖSE

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Aslında bu şekilde lakabı kullanırken gazetecilik etik gereği mutlaka muhatabından izin almadan kullanmamaya özen gösteririm, ancak bu sefer yakıştı düşüncesi ile hoş görür diyerek kullandım.

Safranbolu ister ilimiz açısından ister ülkemiz açısından bakıldığında başlı başına bir değerdir. Bazen deriz ya bakmak ile görmek arası bir şey diye, işte biz de yıllardır yaşadığımız kent olunca sanki alışmışlığın verdiği kanıksama ile hak ettiği değeri bazen kaçırıyoruz gibi geliyor.

Bu sene 21.’si Düzenlenen ve artık ilimiz değil Ülkemiz açısından seçkin bir yere sahip hale gelmiş olan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali  başarılı bir şekilde sonuçlandı.

Pandemi dolayısı ile sadeleştirilerek yapılan Festival çok nezih ve kaliteli bir şekilde tamamlandı. Bir programı 21 yıl sürdürebilmek İlimiz açısından da büyük başarıdır.  Ülkemizde uzun yıllardır devam edebilen sınırlı sayıda Festivaller arasında yerini alması artık markalaşması anlamına da gelmektedir.

21 yıldır süren kültür ve sanat adına tarihe dokunan bir yolculuğu devam ettirme sorumluluğunu taşıyan ve paylaşan Festival Komite başkanı başta Belediye Başkanı Elif KÖSE olmak üzere tüm emek verenlere sonsuz teşekkürler.

Ödül töreninde konuşmasını yapmak üzere Sahneye çıkan Başkan Elif KÖSE; “Koşullarımız zor da olsa sadeleştirmek zorunda da kalsak, gerekli tüm tedbirleri alarak bu Festivali yapmamız gerekiyordu, çünkü bu zincirin halkasını kıramazdık.” Çok dikkatimi çekmişti.

Alışkanlıktan bazen kaçırıyoruz demiştim  ya bu sefer kaçmadı.  98 Ülkeden Belgesel yarışmasına 1.431 eserin katıldığı ve Fotoğraf yarışmasına  1.110 eserin katılması ve 21 yıldır sürdürülebilen bir sanat ve kültür yolculuğunda “Bu zincirin halkasını kıramazdık” sorumluluğunu kaçıramazdım.

Ödül töreni için Belgesel yarışması profesyonel kategori jüri başkanı Yönetmen Ertuğrul KARSLIOĞLU Konuya bağlı konuşmasını tamamladıktan sonra sahneden inecekken geri döndü ve dedi ki bir hakkı teslim etmem gerekir. “Pandemi döneminde sanat yolculuğunda halkayı kırmamak için tüm sorumluluğu alarak bu yürekliliği gösteren Festival komite Başkanı Safranbolu Belediye Başkanı Elif KÖSE’ye teşekkür ederim.” Dedi.

İşte bu kaçırılamazdı. Eğer pandemi dolayısı ile bu sene iptal ettik dese kimse kendine bir şey söyleyemezdi, sorumluluk aldı,  Pandemi döneminde çok riskli zamanda sanat yolculuğunu sürdürdü. 

Tavırları, duruşu, güler yüzü  ile anne, kadın, Belediye Başkanı ötesinde Sahnede Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize armağan ettiği çağdaş Türk Kadını duruyordu.

İlim adına teşekkürler,  tarihim  adına tebrikler…

Ülkemin Safran Çiçeği Elif KÖSE..     

Yazar: Erkan BÖREKÇİUluslararası Politik Ekonomi

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir