Başkan VERGİLİ ile siyaset ve anlaşılamama sorunu

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Özellikle bu yazıyı yazmadan şunları açıklamam gerekir; eğer bu yazı doğru pencereden okunmazsa yanlış anlaşılmaya çok uygun bir yazı olacaktır ancak bir Karabük yaşayanı, hem de Karabük’te yerel gazete mantığı ile siyaset kurumunun geldiği yerin yerel fotoğrafını çekip halka gösterebilme açısından önemli olduğunu düşünmekteyim. Zamanın çok hızlı ilerlediği bu anlarda ve pandemi dolayısı ile ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğumuz bu zamanda insanların ve toplumun zamanının gereksiz sürtüşmelerle harcanması bizleri çok rahatsız etmektedir. 

Sayın Rafet VERGİLİ; Karabük’te yaşayan Ticari yatırımları ile ister Karabük’te olsun, ister Ülke genelinde olsun, ister yurt dışı yatırımları ve ilişkileri açısından olsun Uluslararası düzeyde yatırımları ve ticari becerisi olan bir iş adamıdır. Öyle sanıyorum ki yanında on binlerce dolar hizmet alımı ve personel istihdam kapasitesi olan ve kendisini muhatap almayı, hayalinde kurmaya başlayanların bir çoğu iş ve destek talebinde bulunsa sadece Vergilinin işe alım yetkilisi (recruitment specialist) ile ancak görüşme yapabilecek ve biz sizi ararız diyebileceği pozisyondadır. 

Karabük’te son çeyrek yüzyıl değerlendirildiğinde İlk defa bir Belediye başkanı Ne ücret alıyor, ne belediyeye ait makam için aracını kullanıyor, ne de harcamalarını belediye bütçesinden karşılıyor.  Ticaretin doğasından kaynaklanan risk alma kabiliyeti yüksek, zamanını ve parayı iyi kullanmayı bilen biri olması sebebi ile Karabük’te Belediye başkanlığı çıtasını hayli yukarıya taşımayı başarmıştır ve bundan sonra bir adım bile gerisinden seyreden başkan hep kendisi örnek gösterilerek değerlendirilmek zorundadır. Yaptıklarının bir çoğunun anlaşılamaması doğaldır.

İlk adaylığını açıkladığında rakip adayı karşısında işin doğrusu şansı olmayacağı fikri hakimdi ancak  başkanlığı almayı başarmış, sonraki dönemde adaylığı söz konusu olduğunda güçlü bir siyasi kişilik karşısında Belediye başkanlığını almayı yine başarmış ve gelelim son adaylık konusuna; çünkü siyasi işleyiş açısından artık 10 sene belediye başkanlığı yapmış biri artık yıpranmış biridir ve daha kolay kaybedebilir. Çünkü bu görev süresinde bir çok memnun edemediği, küstürdüğü, kızdırdığı gibi dezavantajları olma ihtimali yükselmiştir ve daha kolay kaybedebilir.

Karabük tarihinde ilk defa ve üçüncü kez adaylığı açıklandığında yine kendisine rakip aday güçlü siyasi kişilik karşısında yıpranıp şansı yok denebilecek Vergili yine Belediye Başkanlığını almayı başarmıştır. Bunları Sn. Vergilinin reklamını yapmak için elbette yazmıyorum ama Karabük siyasetinin fotoğrafını bazı cambazlık yapmak isteyenlerin karşısına koyuyorum, koyuyorum ki siyaseten kim nerede, nasıl olduğunu görebilsin.

Sonra… Belediye Başkanlarını Siyasi partinin genel başkanı bizzat belirler (mevcut siyasi ortamda) ancak belediye meclis üyelerinin bazıları partisine yerelde güç katacağı için teklifle gidilir, bazıları tavsiye edilir, bazıları eş dost benim adamım senin adamın diyerek listeler oluşturulur. Belediye başkanları yerelde ulusal siyasi etkilemenin dışında seçimi kazanmak için başkan adaylarının kişilikleri direkt kazanıp kaybetmeye etkilidir. Ancak belediye meclis üyeleri konulduğu sıralama genelde şansını belirler ve kazanmasında kendi oy potansiyelinden çok partisinin oy avantajından istifade ederler, kazanıp kazanmamalarında bulundukları sıralama şansı dışında çok etkileri bulunmazlar.

Siyaset yapabilmek için….. Güçlü karakter, bilgi, donanım, risk alma kabiliyeti ve uzun nefes gerektirir, kamuoyu faydaları karşısında sadece sorunlar yumağını halkın karşısına koymak insanların bir süre sonra küsmesine neden olur. Yazı çok uzun olacağı için ana hatları itibari ile değinmeye gayret ediyorum. Meclis listelerinden oy yüzdesine göre seçilip vergili ile aynı meclis salonunda bulunmak demek Vergili ile denk olunduğu anlamına gelmez, sadece yasal yetki dahilinde oy ve yetki kullanma hakkı anlamına gelir.

SONUÇ; Meclis yapılanmasında çok tuhaf bir durum söz konusudur ve üstte tüm yazı birkaç satırla sonuç değerlendirmesini yapmak içindir. Karabük Belediye başkanı meclis toplantılarına katılmamaktadır gerekçelerini ise yerel basında defalarca açıkladı. Yani meclisi muhatap almamaktadır. Eğer mecliste bulunan arkadaşlar, hepsinin de kendilerine göre çok değerli arkadaşlar olduklarını düşünüyorum ancak iyi insan olmakla iyi siyaset birbirinden farklıdır. Eğer Belediye Başkanını bu kararı almaya iten siyesi hamle yapabiliyorsan o zaman sende meclis toplantılarına katılmayarak karşı hamleyi yapabilecek etkin yok ise böyle bir sürtüşmeye girmemen gerekir.

Millet sizlere sanal ortamlarda atışsın, laf ebeliği ile vakit geçirsin ve Karabük’ün zamanını boşa harcasın diye oy vermiyor. Oralarda bulunmanın sorumlulukları ve vebali var. Önemli olan kimin ne yaptığından ziyade Karabük’e faydalı neyin yapıldığıdır, ben bir Karabük yaşayanı olarak buna bakarım. Sosyal medya mecraları ciddi sorumlulukların söyleşi alanı değildir, kişisel paylaşım platformlarıdır.

Eğer vergili gibi üstte yazdığım bir donanıma karşı siyasi hamle yapacağım dersen de;  Aynı satranç oyununda olduğu gibi önce hangi taşın özelliği ne onu bileceksin, sonra o taşın hamle gücünü bileceksin,  sonra hangi taşı ne zaman nerde kullanacağını bilmelisin. Kasparov aynı anda 7 taşını rakip sahada bırakabiliyor, Magnus Carlsen 20 hamle sonrasını görebiliyor yani sizden kimse rakip sahada bir şey beklemiyor, öyle 20 hamle sonrasını falan da görebilmenizi beklemiyor ancak ve hepsinden önemlisi eğer ,  Vergili ile siyasi hamleye gireceksen o bir hamle yaptığında en az senin de bir hamle yapacak kabiliyetin varsa siyasi hamleye gir, yoksa Karabük halkına meddah ve orta oyunu izletmeyin, herkes Karabük’ün umudu olabilecek hamleler bekliyor… Çünkü siyaset;  listelerde bulunma fırsatı değildir. Siyaset bir bilim dalıdır ve sorunlara karşı çözüm geliştirme yeteneğini kullanabilme becerisini de gerektirir. 

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir