Simetri Hastalığı

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Simetri hastalığı, çoğunlukla obsesif kompulsif bozukluk olmakla birlikte psikiyatrik hastalıklara bağlı olarak gelişen bir takıntı türüdür. Hastalar, hastalığın adından da anlaşılacağı üzere eşyaların simetrisi konusunda bir takıntıya sahiptir.

Buna bağlı olarak çevrenin ve eşyaların tam anlamıyla düzenli olması, mükemmel şekilde görünmesi, doğru şekilde sıralanmış olması, aralıklı olarak yerleştirilmiş ise ortalanmış ve eşit aralıklarla dizilmiş olması gibi konularda takıntı boyutuna ulaşmış hassasiyete sahiptir. Çoğu hastada bu takıntılar yalnızca eşyalarla sınırlı kalmamış olup yazım hataları, harf eksiklikleri ve renk farklılıkları gibi pek çok alanda oluşabilir. Buna ek olarak simetri hastalığına sahip birey tarafından yerleştirilmiş olan eşyalara dokunulması, düzeninin değiştirilmesi ve müdahale edilmesi hastaya rahatsızlık verir. Dolayısıyla simetri hastalığı bir bakıma mükemmellik takıntısı olarak da adlandırılabilir. Bu durum hastanın günlük yaşamını olumsuz etkileyecek şekilde rahatsızlık hissi verebilir ve normal dışı davranışlar nedeniyle toplum tarafından kabullenilmesini güçleştirebilir.

Simetri hastalarında en yaygın olarak görülen belirtiler arasında şunlar yer alır, bireylerin sürekli olarak temiz ve düzenli ortamlarda bulunmak istemesi, sürekli olarak temizlik yapmak isteme, ellerin gün içerisinde çok sık yıkanmak istenmesi, sürekli olarak dezenfeksiyon ihtiyacı hissetme, etraftaki nesneleri gereksiz yere düzenleme ve değiştirme isteği, kötü ve istenmeyen olayların başına geleceğini hissetme duygusu, temizlik ve düzenin saplantı haline gelmesi, yazı yazarken mükemmelliği arama ve ufak kaymalarda dahi sürekli olarak silip yeniden düzeltme, düzen bozukluğu halinde başka hiçbir şeye odaklanamayacak kadar irrite olma, evin veya arabanın kapısının kilitlenip kilitlenmediğini, ütünün fişinin çekilip çekilmediğini defalarca kontrol etme isteği, mükemmeliyetçilik. Burada belirttiğim semptomlar simetri hastalarında yaygın olarak görülen semptomlardır ancak her hastada bunların hepsinin varlığı söz konusu olmayabilir. Hastalığın şiddetine göre değişmekle birlikte hastalar bunların hepsini veya birkaçını farklı şiddetlerde hissedebilir.

Bu nedenle yukarıdaki belirtilerden bazıları yaşayan kişilerin bir hekime başvurarak muayeneden geçmesinde fayda vardır. Herşeyin başı sağlık, kalın sağlıcakla.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir