Alzheımer nedir?

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Alzheimer, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere; çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan, günlük yaşam aktivitelerini etkileyen İlerleyici bir beyin hastalığıdır.

İleri yaş, ailede Alzheimer hastası olması, bazı yatkınlık genlerine sahip olma, düşük eğitim seviyesi, ciddi kafa travması geçirmiş olmak, kadın cinsiyet, depresyon, aluminyum, bakır, demir, çinko gibi ağır metallerle zehirlenme ve hipertansiyon risk faktörlerindendir. Alzheimer hastalığında beynin bazı bölgelerinde proteinler biriktiği için beyindeki sinir hücreleri hasar görür, haberci kimyasal maddeler azalır, sonuçta bellek ve öğrenme gibi zihinsel beceriler bozulmaya başlar. Alzheimer hastalığı genellikle yaşlılıkta ortaya çıkan bir hastalıktır. 65 yaşın üzerinde 10 kişiden birinde, 85 yaşın üzerinde 2 kişiden birinde görülür.

Tüm dünyada 20 milyona yakın Alzheimer hastası bulunmaktadır. Alzheimer hastalığı bulaşıcı ve kalıtsal bir hastalık değildir. Ancak düşük oranda ailesel bir yatkınlık olabileceği düşünülmektedir. Hastalığın genellikle ilk belirtisi unutkanlıktır, öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, yolunu kaybetme, kişileri tanıyamama, karar verme güçlüğü, davranışsal bozukluklar, huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, uyku bozukluğu, amaçsız dolaşma, hayaller görme ve depresyon diğer belirtileri arasındadır.

Alzheimer hastalığı yavaş ilerleyen, ancak zaman içinde günlük yaşamı etkileyerek, hastayı geri dönüşsüz bir şekilde bakıma muhtaç bırakan bir hastalıktır. Hastalığın seyri genel olarak üç evreye ayrılır. Başlangıç evresinde; isimleri, tarihleri unutma, yolunu şaşırma, kelimeleri bulamama, işine, çevresine ilgisizlik ve hastalığını kabul etmeme görülmektedir. Hastalığın orta evresinde ise; belirgin unutkanlık, kişileri tanıyamama, yıkanma, giyinme gibi gündelik işlerde yardım ihtiyacı, hayaller görme ve depresyon gibi ruhsal bozukluklar karşımıza çıkmaktadır.

İleri evrede ise; aile üyelerini tanıyamama, yemek yemede, yürümede güçlük, idrarının, dışkısını tutamama ve ciddi davranış bozuklukları yer alır. Vitamin E vücudumuz tarafından kullanılan ve en iyi bilinen antioksidandır. Genellikle bitkisel yağlar, yumuşak margarinler, yumurta, balık, yeşil yapraklı sebzeler, taneli tahıllar ve kuru baklagiller gibi yiyeceklerden alınır. Çalışmalar sonucu Vit E kullanılmasının Alzheimer riskini düşürdüğü ve bilişsel bozulmayı azalttığı gözlenmiştir.

Bahsettiğimiz şikayetler ve belirtiler görüldüğü takdirde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak hekiminize danışın, sakın geç kalmayın. Herşeyin başı sağlık, kalın sağlıcakla..

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir