Varisler

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Varis, bacak toplardamarlarının genişlemesi, uzaması ve büklümlü hale gelmesi olarak tanımlanır. Toplumda insanların %10-20’sinde görülüyor, yaşla birlikte bu olasılık da artıyor. 50 yaşın üzerindeki her iki kişiden birinde varis görülüyor.

Akşamları vücudunuzda ağrı ve ağırlık hissi yaşıyorsanız, bacaklarınızda kılcal damar oluşumları varsa, ayak bileklerinizde şişlik ve mor lekeler oluyorsa, cildinizde kızarıklık, kaşıntı ve kuruluk varsa, cilt altında iyileşmesi uzun süreler kanamalar oluyorsa, mutlaka bir kalp damar uzmanına başvurmayı ihmal etmeyin!

Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Kalıtımsal, yani ailesinde varis olanlarda daha sık görülüyor. Bunun dışında şişmanlık, yaşlanma, hamilelik, menopoz, uzun süre ayakta kalmanın yanı sıra derin toplardamarların tıkanıklığı ve bu damarlardaki kapak yetersizlikleri sonucunda da gözlenmektedir.

Bacaklarda özellikle akşamları ve efor sonrasında ağrı, yorgunluk ve ağırlık hissi, bacakta kılcal damarlar oluşması, ayak bileğinde şişlik, ayak bileklerinde mor lekeler oluşması, staz dermatiti, kaşıntı ve kuruluk, kendiliğinden veya çok küçük çarpmalarda bile cilt altında iyileşmesi uzun süren kanamalar, bazı kişilerde cilt altı yağ tabakasının sertleşmesi sonucu ayak bileği üzerindeki ciltte çökme ve kimi zaman tabloya eşlik eden huzursuz bacak sendromu hasta şikayetlerinin başlıcalarıdır.

Tanı genellikle muayene ile konmakta, ancak tedavi yöntemini belirlemek amacıyla Doppler inceleme yapılır. Doppler bir çeşit ultrason ve herkese rahatça uygulanabilen, yan etkisiz, ağrısız, ilaçsız bir inceleme yöntemidir. Uzun süre ayakta kalmaktan kaçınma, hamilelikte düzenli koruyucu varis çorabı giyilmesi, düzenli yürüyüş yapma, akşamları yarım saat bacakları yukarı kaldırma, sıcaktan kaçınma, bacakları soğuk suyla yıkama, hormon ilaçlarından kaçınma ve kilo almama gibi önlemler varisten korunmada yarar sağlamaktadır.

Herşeyin başı sağlık, kalın sağlıcakla.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir