Sinüzit

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Sinüzit yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihaplı doku ile dolmasından ortaya çıkan hastalıktır. Burun tıkanıklığı, sarı-yeşil renkte burun akıntısı, geniz akıntısı, baş ağrısı ve koku almada güçlük ile kendisini göstermektedir.

Genelde insanlar başı veya yüzü ağrıdığında sinüzit olduğunu düşünürler, oysa sinüzit kendisini ağrı ile çok az fark ettirir.  Sinüzitte ağrı oranı % 5 civarında seyreder. Sinüzitte daha ön planda olan şikâyetler, burun tıkanıklığı, sesteki bozulma, yüzde dolgunluk hissi ve burun akıntısı olarak bilinir. Genel olarak sinüzit belirtileri, geceleri veya sabaha karşı ortaya çıkan inatçı öksürük, sarı-yeşil renkli koyu kıvamlı burun akıntısı, göz çevresinde basınç hissi, nefeste kötü koku, koku alma bozukluğu, mide bulantısı ve/veya kusma, 10-14 günden fazla süren soğuk algınlığı, bazen hafif ateş yükselmesi, burun tıkanıklığı ve horlama, geniz akıntısı ile birlikte bazen boğazda yanma ve uzun süre geçmeyen baş ağrısıdır. Viral üst solunum yolu enfeksiyonları sinüzitin en sık nedenidir.

Alerjiye bağlı sinüs mukoza ödemi ikinci önemli sinüzit nedenidir. Burun içi eğrilikler, polipler, burun eti büyümeleri , özellikle çocuklarda görülen büyümüş geniz etleri ve yüzme veya uçak yolculuğu esnasında oluşan basınç değişiklikleri de sinüzit oluşumuna sebep olur. Sinüzit doğru tedavi edilmediğinde kronik farenjit, kronik gastrit, reflü, göz çevresi enfeksiyon ve apseleri, menenjit, beyin apsesi gibi çok ciddi hastalıklara neden olabilir.  Sinüzit tanısı kulak burun boğaz muayenesi ve endoskopik muayene, direkt grafi ve sinüs tomografisi yöntemleri ile konulur.

Öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer sinüzit kronikleşmişse yani ilaç ile tedavi edilemiyorsa sinüzit ameliyatı gündeme gelebilir. Sinüzitten korunmak için, gribal enfeksiyon mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir, enfeksiyon süresince burun daima açık tutulmalıdır, dışarı ıslak saçla çıkmamaya önem verilmelidir, direkt rüzgara maruz kalınmamalıdır, alerji tedavisi ihmal edilmemelidir, burun kemik eğrilikleri, burun etlerinin büyüklük ve şişliği tedavi edilerek ortadan kaldırılmalıdır.

Herşeyin başı sağlık, kalın sağlıcakla.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir