Tarımda 3N

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Hem içsel süreçlerimiz hem de dünyada olup bitenler nedeniyle bazen zihnimiz farklı durumların içine girebilir. Bu durum bazen mevsimsel bazen de dönemsel olabilir. Yaşanan sorunların büyüklüğü değil, bizim bu sorunlar karşısında ne kadar güçlü kalabildiğimiz önemlidir.

Dolayısıyla bizler nefes aldığımız müddetçe önce kendimize hep şu üç soruyu sormamız gerekir: Neden? Nasıl? Ve Niçin? Hayatımızdaki birçok doğru dediğimiz olguların yanlış olduğunu ya da başka bir boyuttan baktığınızda aslında bize dayatılan doğruların aslında birçok eksikliğinin olduğunu ancak bu soruları sorarak tüm çıplaklığıyla ortaya çıkarabiliyoruz.

Neden, nasıl ve niçin olarak yaklaşım bizlere, düşüncede derinlik sahibi olmamızı ve olaylar karşısında ikileme düştüğümüzde mümkün olduğunca en doğru yolu bulmamızda yardımcı oluyor. Özellikle söz konusu tarımsa; kendimize de hep bu üç soruyu (neden, nasıl ve niçin) sormamız gerekir.

Tarımda bir başkasının doğru diye sattığı hiçbir şeyin peşin alıcısı olmamalıyız. Kendi kendimize sorular sormalıyız, sorgulamalıyız, araştırmalıyız ve en önemlisi sazan gibi hemen her şeye balıklama atlamaktan kaçınmalıyız. Tarım konusunda bireysel olarak hareket ettiğimizde, her birimizin atacağı doğru adımların çiftçi olarak, tüketici olarak ve millet olarak topluca doğru adımlar atabilmemizin ilk şartı olduğunu bilmeliyiz.

‘KRAL ÇIPLAK’ DESEM Mİ?

 Hemen herkes tarafından bilinen “kral çıplak” hikâyesinde “problem kralın çıplak olması mı yoksa krala çıplak olduğunu söylemek mi?” Bu durum kral ve hakikat tarafının bakış açısına göre değişir. Eğer kral tarafından bakarsak kralın çıplak olduğunu söylemek problem ama hakikat tarafından bakarsak da kralın çıplak olması problemdir.

ZAMAN ÇOK ÖNEMLİDİR!

Zaman, her zaman daha fazlasına ihtiyaç duyduğumuz, asla yetmeyen bir üründür. İçinde bulunduğumuz dünyanın bizlere yaptığı baskılardan birisidir zaman. O hâlde zamanı yönetmeyi bilmeli hatta zamanı iyi yönetmeliyiz. Zamanı yönetmek aslında meşguliyetin sembolü, önemli olmanın bir göstergesidir. Bir kısım insanlar, çok hassas bir şekilde kullandığını ima etmek amacıyla, zamansızlıktan şikâyet ederler. İddia ederim ki bunlar da zamanlarının büyük kısmını, “havanda su döverek” harcamaktadırlar. Her ne olursa olsun, zaman yönetimi önemli ve kutsal bir alandır. Zaman, tarımda da çok önemlidir! Ülke tarımına yön ve karar veren makam ve mevkiler için zaman kısıtı olmayan bir süreçtir. Tarım sektöründe bir gün erken ekiliş, bir saatlik erken hasat veya 10 dakikalık don vurma durumları önemlidir. Dolayısıyla 5 ay 16 gün çok önemli bir zamandır!

E-DEVLET ÜZERİNDEN YENİ BİR DÜZENLEME

 Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit Kirişci, bakan olduktan hemen sonra “tarımda inovasyon ve dijitalleşmeden yararlanabilmenin bir zorunluluk olduğunu işaret etmiş ve teknolojik dönüşümleri en etkin şekilde üretime aktarmanın en öncelikli hedefleri arasında” olduğunu belirtmişti. Bir ziraat mühendisi olarak bizleri de heyecanlandırmıştı.

Yeni bir düzenleme ile “2023 üretim yılı için başvurular 1 Eylül 2022 tarihinde başladı ve çiftçiler, e-Devlet üzerinden ve ilçe tarım müdürlüklerine fiziki olarak başvurularını yaptı ve 31 Aralık 2022 tarihinde sona erdi.” Çiftçiler ürün değişiklik bildirimlerini şubat ayı içinde yapabilecek. Üretim yılına ilişkin başvuru yapan çiftçiler, e-Devlet üzerinden ÇKS belgesi alabilecekler.

ATTIĞIMIZ TAŞ, ÜRKÜTTÜĞÜMÜZ KURBAĞA

 Yeni düzenleme ile e-Devlet üzerinden yapılan güncellemeler; ziraat odaları ve çiftçinin durumunda nasıl bir değişiklik meydana getirdi? Yani attığımız taş, ürküttüğümüz kurbağaya değdi mi? Bunları sorgulamak, içinde birtakım soruları da beraberinde getirdi.

E-Devlet üzerinden yapılan başvurularda; yeni bir tarla sisteme eklenebiliniyor mu? Kiralama yapılabiliyor mu? Yazlık ekimler sisteme girilebiliyor mu? Mevcut 100 dekar olan tarlanın 60 dekarına ayçiçek, kalan 40 dekarlık kısma mısır bitkisi eklenebiliyor mu? Tarım ilçe müdürlüklerindeki evrak ve iş yoğunluğu yüzde kaç azaldı? Tarım ilçe müdürlüğü personeli hem 2023 ÇKS dosyalarını hem de 2022’ye ait olan: Hububat, Baklagil ve Dane Mısır Fark Ödemesi Desteği, Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği, Toprak Mahsulleri Ofisi Alım Primi Desteği, Yem Bitkileri Desteği gibi birçok destekleme kalemlerini sisteme zamanında giriş yapabilecek mi? Hangi il ve/veya hangi ilçe müdürü yeni düzenleme ile ilgili düşüncelerini dile getirdi/getirebildi? Ziraat odaları 1 Eylül-31 Aralık 2022 zaman sürecinde bu düzenleme ile ilgili ne gibi çalışmalar yaptı?

Diğer yandan 14 Haziran 2018 yılında Sayın Bekir Pakdemirli döneminde; Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları ziraat odaları tarafından alınması için bir çalışma başlatılmış ve uygulama için Bursa ve Aydın illerimiz pilot bölge olarak seçilmişti. Nihayetinde ülkemiz geneline yayılacak olan bu çalışma hangi aşamada, sonuçlandı mı?

şamada, sonuçlandı mı? Tarım Bakanlığında çok hassas dengeler vardır. Dolayısıyla sıradan bir bakanlık gibi düşünmeyelim. Bu konuda bazen haksız eleştiri yaptığımız da olabiliyor. Tarım Bakanlığını büyük bir gemi gibi düşünün, dümeni çevirdikten çok sonra hareket etmeye başlıyor. Hareket ettikten sonra da ikinci bir komutu yerine getirmesi zorlaşıyor. Dolayısıyla yapılan çalışmaları ve süreçleri iyi takip edelim ki dümeni doğru istikamette tutabilelim.

Son söz: Ziraat mühendislerini ilçe tarım müdürlüklerinde evrak işinden alacak ve sahada çiftçiyle beraber ürün deseni, tarımsal girdilerin miktarı ve dozu gibi konularda beraber karar verip, uygulama yapmaları mutlak sağlanmalıdır!… Mühendis maaşı verip, memur işi yaptırılmamalıdır. Ziraat mühendislerini asli görevlerine döndürecek bir sistemin uygulanabileceği yeni düzenlemeler ve üretim modelleri geliştirilmelidir.

Güzel ülkemiz ve ülkemiz tarımı için kalıcı, olumlu etki sağlayan her bireye minnet ve saygılarımı sunarım.

https://www.turkgun.com/tarimda-3n

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir