STK’lardan Karabük Üniversitesine destek

Karabük Üniversite
Paylaş ;

Sosyal medyada, şehirde üniversite eğitimi gören Afrikalı ve Türk öğrenciler arasında yaşanan ilişkiler nedeniyle HIV ve HPV pozitif vakalarının arttığı iddiasıyla hedef alınan Karabük Üniversitesine (KBÜ) bazı sivil toplum kuruluşlarından (STK) destek açıklaması geldi.

Altınsafran Uluslararası Öğrenci Derneği, Karabük İmam Hatipliler Derneği, İlim Yayma Cemiyeti Karabük Şubesi, Genç Memur-Sen, Sultan Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı, Türkiye Gençlik Vakfı Karabük Şubesi ve Safranbolu Yağmur Yardımlaşma Derneği tarafından ortak açıklama yapıldı. Açıklamada, Türkiye’nin dört bir yanında sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunan sivil toplum kuruluşları olarak, son dönemde medyada yer alan yanıltıcı haberlere karşı ortak bir duruş sergileme gereği hasıl olduğu belirtildi. Karabük Üniversitesi ve diğer eğitim kurumlar hakkında yapılan asılsız suçlamaların, toplumun huzurunu bozma amacı taşıdığına inanıldığı aktarılan açıklamada, “Türkiye’nin Afrika ve diğer bölgelerdeki ticaret, savunma, eğitim ve kültür alanlarında gösterdiği iş birliği ve dayanışma çabalarını destekliyoruz.

Ülkemizin Türkiye’nin bu alanlarda Avrupa ve diğer küresel otoritelere kıyasla yakaladığı yüksek ivme, bazı çevreler tarafından engellenmeye çalışılsa da, bizler bu tür algı operasyonlarına karşı dik duruşumuzu sürdüreceğiz. Bizler, tüm insanların eşit doğduğuna ve eşit haklara sahip olduğuna inanıyoruz. Irkçılık, ayrımcılık ve nefret suçları, toplumumuzun temel değerleriyle uzlaşmayan, asla kabul edilemez davranışlardır. Bu tür kavramlar üzerinden iftira ve karalama kampanyası yürüterek halkımızı provoke etmeye çalışan şer odaklarına geçit vermeyeceğimizi önemle vurguluyoruz. Karabük İl Sağlık Müdürlüğü’nün ve Karabük Üniversitesinin son açıklamaları, şehrimizdeki sağlık kuruluşlarına yönelik herhangi bir olağandışı başvuru artışı olmadığını net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Aynı zamanda, Karabük’ün güvenliğinin ve öğrencilerimizin eğitimlerine imkan tanıyan huzurlu ortamının altını çizmek isteriz. Üniversitelerimizin, dünya genelinden seçkin öğrencileri ağırlayarak onlara Türkçe ve Türk kültürünü öğretme misyonu, ülkemizin kültürel zenginliğini ve misafirperverliğini göstermektedir. Bu öğrenciler, eğitimlerini tamamladıktan sonra Türkiye’nin kültürel elçileri olarak kendi ülkelerine dönmektedirler.

Son olarak, öğrencilerimiz ve Karabük halkı hakkında yapılan asılsız iddiaların, toplumsal huzurumuza zarar verdiğini ve bu tür iddialara itibar edilmemesi gerektiğini, kamuoyuna saygıyla hatırlatmak isteriz” denildi.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir