Bu Çeteye Üye Olan Huzurlu Uyuyor

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Çoğumuz kışın sıcak, yazın serin evlerimizde barındığımız şu vakitler, bir damla su ve yiyecek bulamadığı ya da soğuktan ve açlıktan ölen can dostlarımızı görürüz, biliriz. İçimiz sızlar. Onlar için ne yapabiliriz deriz.

 BARINAKLAR

Barınaklara gider can dostlarımız, tabii ölmedilerse. Her şehrin barınağı vardır. İyi ya da kötü koşullara sahip olan…

Sizler en yakın barınağa giderek o canların barınma, yemek ihtiyacını karşılaya bileceğiniz gibi aynı zamanda bir yol arkadaşı kazanabilirsiniz. O nedenle her daim diyoruz ki “SATIN ALMAYIN SAHİPLEYİN.”

BİR ÇETE OLUŞTU İZMİR’DE.

Ben bu çete ile tanışalı yaklaşık iki ay oldu. İçim burularak onların evlerin dışında varlığını sürdürme maceralarına şahit olurken, en azından birini kurtarmalıyım dedim. Amacım sevmek adına alınacak bir can değil, kurtarılan bir cana şahit olmaktı.

Ve kızım ile tanışmamı sağlayan bu harika çete ile buluştuk. Gönüllü bir grup güzel yürekli insanın gerçekleştirdiklerine şahit oldum. Harika insanlara. 

PATİ ÇETESİ gönüllü üyeleri iş başındalar sürekli. Barınak ziyareti yaparak satışı yasak olan, sahiplenilmesine izin verilmeyen ırklarla haftada bir araya gelerek onları besliyor ve seviyorlar.

Çünkü o ırka sahip köpekler, hiçbir zaman oradan çıkamayacaklar. Barınaklarda yavru olan ve hastalığa yakalanmış, yaşlandıkları için özel bakıma ihtiyaç duyan, hastalığa yakalanma riski fazla olan köpek ve kedileri barınaklardan çıkarmaya çabalıyorlar.

BARINAKTAN ÇIKARILABİLEN CAN DOSTLARA NE OLUYOR?

‘Bir Pati Çetesi’ benim kızımı ve kardeşini de Seferehisar Barınağı’ndan çıkararak özel bir yer olan “Dost Resort” adında otele getirmiş. Buraya gelen canların aşı ve bakımları yakından takip ediliyor. Yaşama şansları çok daha yüksek oluyor.

Burada aşı tedavisi ve bakım sonucu güzelleşen, sevimli hallerine  ve sağlıklarına kavuşabilen hayvan dostlarımızı çok kısa sürede yeni evlerine kavuşturuyorlar.

Ben bizzat bu durumu yaşayan ‘Bir Pati Çetesi’ üyesiyim anlayacağınız. Ve şimdi de muhteşem, herkesin  güvenerek dahil olabileceği, nokta atışlı çözümlerin var olduğu bir projeyi hayata geçirdiler.

Gelin daha ayrıntılarıyla öğrenelim bu projeyi.

BU ÖYLE BİR PROJE Kİ ARTIK İÇİNİZ SIZLAMAYACAK, RAHAT UYUYACAKSINIZ

‘Ben fotografını gördüğümde üzüldüğüm, içimin sızladığı bu hayvanlar için ne yapabilirim?’ diyenlerdenseniz buradan sonra yazılanlar sizin için.

Şayet, içiniz sızlarken onlar için “Ben evimde hayvan besleyemem.” diyorsanız.

Şayet, bu projenin gerçekleştiği şehir uzak, “İzmir neresi, ben neredeyim.” diyorsanız.

Şayet, “Ben oraya gelemem nasıl yardımcı olabilirim?” diyorsanız.

Şayet, “Bu proje nasıl bir şey, belki bizim şehirde de uygulanabilir.” diyorsanız. BUYRUN…

Öncelikle şunu belirtmekte, daha ayrıntılı bilgi vermekte fayda var. Barınaktan çıkarılan hayvanlar, özel bir kurum olan ‘Dost Resort’ hayvan oteline getiriliyor.

Dost Resort’e getirilen dostlarımızın aşıları yapılıyor, barınması, yiyecek ihtiyacı karşılanıyor. Bu geliş Dost Resort’e maddiyat getiriyor.  Onların kurtardıkları canlar için bu özel yerin veterinerlik ve diğer hizmet alanlarında çalışanların, aşı ve tedavi alanında buna ihtiyacı var.

Sizin de şu an anlayacağınız gibi ‘Bir Pati Çetesi’nin’ ilk amacı; barınakta riskli olan can dostlarımızı ilk etapta kurtarmak, onları sağlığına kavuşturmak.

Ondan sonra gönüllü olarak bu yola baş vurmuş ‘Bir Pati Çetesi’ üyeleri tüm sosyal medya hesapları aracılığı ile onları yeni evlerine kavuşturuyorlar. Bu işte inanın kolay olmuyor.

Kolay olmayan şey onların sahiplendirebilmesi değil, her can dost edinmek isteyene hayvan sahiplendirmemeleri konusu.

Her sahiplenmek isteyene emanet etmiyorlar bu canları. İnanın ben dahi zorlandım. Onlar bu konuda çok haklı. Sizce de değil mi?

BARINAKTAN ÖZEL BAKIM OTELİNE GELİŞ

Kolay değil onların barınaktan kurtularak, hayvan oteline gelmeleri. Halbuki bir gelebilseler, tedavileri tamamlanacak ve bir yuva sahibi olma şansları olacak. Her kafesteki can dostlarımız Bir Pati Çetesi gönüllülerinin gözünün içine bakıyormuş. ‘Beni de kurtar’ der gibi.

Bu dediğim gibi maddiyata bağlı bir durum. Keşke dediğiniz, ben ne yapabilirim dediğiniz günler varsa onları hatırlayın. Sizin için elini taşın altına koyan, haftanın iki günü barınakta olan bir çeteniz var artık.

Tespitleri yapabilen, onları kurtarmak, bir aracı olmak için gönüllülerden oluşan bir çete. Peki bu maddiyat dediğimiz meblağ nedir?

 Bir yavru mini minnacık can dostumuz, yaşlandığı için terk edilen, sokağa atılan can dostlarımız, ilaç ücreti karşılanamadığı için ölüme gün sayan, annesi öldüğü için taş zeminde kalan çaresiz bebek dostlarımızın maddiyatını karşılamak  500- tl ‘ye denk geliyor. Bir canın canı için beş tane yüz lira ya da on tane elli lira.

Yani ya beş kişi bir araya gelinecek ya da on kişi. Ya da tek bir kişi. Yani bir can dostun hayatına ışık tutmanın karşılığı bir seferde yapılacak 500.-tl’lik bir ödeme. 

Bu meblağ ‘Bir Pati Çetesi’ tarafından telaffuz edildiğinde benim aklıma nedense bir zamanlar her evde yaşanan “Altın Günleri” geldi.

Gerçi bu parayla şu an çeyrek bile alınamıyor ama bir cana sonuna kadar bir kapı açıyorsunuz. İçinizde o var olan bazen ağlayan, bazen kelimelere ifade yükleyemeyen merhametinize iyi ve çok iyi gelecek bir projeden bahsediyorum.

Ben ne yapabilirim diyorsanız sizde ‘BİR PATİ ÇETESİ ÜYESİ’ olun. Oturduğunuz yerden, sıcak evinizden… Yazımızın en altında onlara ulaşabileceğiniz tüm sosyal medya hesaplarını size ilettim.

Benim bir sorum oldu Bir Pati Çetesi’ne. “Diyelim ki, garanti bir aylık bakım ve tedavilerinin kaynağı olan miktar toplandı ve bir canı Dost Resort’e getirdik ve o can hemen bir yuva bulup ailesine kavuştu.

O vakit ne olacak?” Bunu da çok iyi düşünmüşler ve öyle bir çözüm getiriyor ki bu proje, süper. Kalan para kurtarılacak diğer can için kullanılacak.

Belki de yaptığınız destek bir değil, birden fazla canı bu hayatta daha adil, daha adaletli yaşamasına neden olacak. Süreklilik barındıran bu merdiven, gökyüzüne ulaşır.

Seferihisar Belediyesi Barınağı ile görüşülen ve onay alan bu projeyi çok yakından takip edeceğim ve destek verebileceğim kadar onların yanındayım. 

Eğer onlar benim kızımı barınaktan çıkarmasalardı, (ki ben üç gün sonra sahiplendim) belki de büyük bir ihtimal şu an yaşamayacaktı. Onu aldığımda kanlı ishaldi hastalığı.

Zaten onu barınaktan çıkarma nedenleri de buydu. Anneleri ölmüş ve onlar yalnızdı. Tedavisi çok şükür ki iyi sonuçlandığında uyuz olma riskine girdi. Onu da tedavi ettik. Şu an iki aydır bizim göz bebeğimiz. En büyük sevincim de onun tek sahiplenilecek yavru köpek olmasıydı.

Ben aralarından nasıl seçim yapardım bilmiyorum. Ama aklım hep o buz gibi taşın üzerinde ufacık yerde yemek ile tuvalet ihtiyaçlarını iki adımlık odacıklarda gidermek zorunda kalan, annesi ölmüşler bebekler, sokağa atılan korkmuş canlar, eziyet ve işkence sonucu kendini o daracık yerde bulan canlar.

Hadi bir el atın bu projeye. ‘Benim vereceğim 50 tl- 100 tl ile ne olur?’ demeyin. Eskişehir’den Emir Bey, Ankara’dan Meltem Hanım, Tunceli’den Zeynep, İzmir’den Serkan Bey, İstanbul’dan Derya, Antalya’dan Zehra teyze…

Birbirini hiç tanımayan insanların buluştuğu ve varlıklarının sonucu işleyen bir proje. Sonra mı? Sosyal medya hesaplarından izleyeceksiniz, kurtarılmasına el uzattığınız bir canın yeni yuvasına ulaşmasını, sevgisini, minnettarlığını…

Bir Pati Çetesi bu işe sıkı sıkı sarılıyor. Emin olun ki sizin gibi düşünen beş, on kişiye erişecektir. Yeter ki sizin merhametiniz size seslensin.

Selam ve Sevgiyle.
PATİ ÇETESİ İLETİŞİM

İnstagram : @project_petgang

Facebook : Bir Pati Çetesi

Twitter      :  @ProjectPetgang

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir