Sağlıkta Doğru Bilinen Yanlışlar

Genel Yazarlar
Paylaş ;

Bu hafta günlük hayatta hem kendimiz hem de sevdiklerimizin sağlığı için uyguladığımız ama aslında yanlış olan hatta ve hatta bazen de zarar veren davranışları sizler için sıraladım.

Akşam 20.00’den sonra yemek kilo almanıza sebep olur ve yedikleriniz yağ olarak depolanır? Geç yemek yemek uyku düzenizi bozar, reflü problemine sebep olabilir, akşam yediğiniz yemek direkt yağa dönüşmez. Hafif ve sağlıklı yediğiniz takdirde kaçta yediğiniz önemi yoktur.

Zayıflama ve az yemek midenizi küçültür? Midenin küçülmesi yalnızca ameliyat ile olur.

Saçları kestirmek, saçların daha hızlı uzamasına ve daha gür çıkmasına yardımcı olur? Yapılan araştırmalara göre kesilen saçlar daha hızlı ya da gür uzamıyor, kıl genetiği değişmiyor. Saçlarınızı bakım yaparak gürleştirebilirsiniz.

Çok yakından televizyon izlemek, gözlerin bozulmasına sebep olur? Televizyonu yakından ya da uzaktan izlemenin görme bozukluğuna sebep olduğunu gösteren herhangi bir bulgu bulunmamıştır.

Anne karnında bebek ne kadar büyük ise o kadar sağlıklıdır? Bebeklerin normal doğum kilosu 2.800 ile 3.500 olmalıdır. Daha yüksek kilolar bebeğin ileri yaşlarda kalp büyümesi, şeker hastalığı gibi sağlık sorunlarına yol açar.

Şekerli yiyecekler çocukları hiperaktif yapar? Şeker bedeni bir enerji kaynağı olarak besler, ancak çocukları hiperaktif yapmaz.

Reflü hastalığı mide asitinin çok fazla olmasından kaynaklanır? Mide içeriğinin, yemek borusuna geri kaçması sonucunda oluşur.

Yaşlandıkça uyku ihtiyacı azalır? İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu uyku miktarı değişmez. 7-8 saattir.

Maden suları böbrek taşına sebep olur? Maden suları, doğal kaynak suları minerallerden zengindir, maden suları böbrek taşına sebep olmaz.

Eğer çiğnediğiniz sakızı yutarsanız mide-bağırsaklara yapışır ve senelerce orada kalabilir? Sakızın temel maddesini oluşturan kimyasalların %50 sinden fazlasını vücut tanımamaktadır, dolayısıyla vücut tanımadığı her maddeye yaptığı gibi dışkı ile atar. Herhangi bir sağlık şikayetiniz olduğunda mutlaka hekiminize başvurunuz. Herşeyin başı sağlık,kalın sağlıcakla.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir